حداقل نمره زبان برای مهاجرت در سال ۲۰۲۴

حداقل نمره زبان برای مهاجرت در سال ۲۰۲۴ بستگی به کشور مقصد و هدف مهاجرت (تحصیل، کار و …) دارد. برای مثال:

 • در کانادا، برای درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری، نمره زبان مناسب برای مهاجرت CLB 7 با حداقل 6.0 برای هر زیر بخش آزمون است. برای مشاغل NOC A، حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت CLB 7 و برای مشاغل NOC B، معیار CLB 5 است.
 • در آمریکا، دانشگاه‌های مختلف نمرات متفاوتی را می‌پذیرند. برای مثال، دانشگاه هاروارد نمره 7 آیتلس را می‌پذیرد.
 • در آلمان، دانشگاه فنی مونیخ نمره 6.5 آیتلس را می‌پذیرد.
 • در ایتالیا، دانشگاه Ca’ Foscari نمره 4  آزمون آیتلس را می‌پذیرد.
 • در آسترالیا، از اوایل سال جاری کسانی که برای ویزه تحصیلی درخواست می‌دهند باید با گذشتاندن امتحان زبان انگلیسی نمره مورد نیاز که قبلا 5.5 در صد بود اکنون باید فیصدی 6.00 درصد را بدست آرند.

به طور کلی، برای مهاجرت تحصیلی و کاری و به خصوص تحصیلی، نمره زبان آیلتس حداقل 6.5 ملاک هست. البته برای مهاجرت کاری با نمره 6، 5.5 و حتی گاها 5 هم می‌توان مهاجرت کرد.

به یاد داشته باشید که این نمرات حداقل هستند و برای افزایش شانس مهاجرت، بهتر است نمره بالاتری بدست آورید. همچنین، برخی از کشورها ممکن است نیاز به امتحانات زبان دیگری مانند TOEFL یا PTE داشته باشند. بنابراین، قبل از آماده شدن برای امتحانات زبان، بهتر است با مشاور مهاجرتی مشورت کنید تا از نیازهای خاص کشور مقصد آگاه شوید.

همچنین، برخی از کشورها ممکن است نیاز به امتحانات زبان دیگری مانند TOEFL یا PTE داشته باشند. بنابراین، قبل از آماده شدن برای امتحانات زبان، بهتر است با مشاور مهاجرتی مشورت کنید تا از نیازهای خاص کشور مقصد آگاه شوید.

در نهایت،  مهاجرت یک فرآیند پیچیده است که نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد. اگر شما در نظر دارید برای مهاجرت اقدام کنید، بهتر است با یک مشاور مهاجرتی مشورت کنید تا از اینکه تمامی نیازهای خود را برآورده کرده‌اید اطمینان حاصل کنید. این می‌تواند شامل مواردی مانند امتحانات زبان، مدارک تحصیلی، تجربه کاری و غیره باشد. این موارد همگی می‌توانند در افزایش شانس شما برای مهاجرت موثر باشند. پس از آنکه تمامی این موارد را بررسی کردید، می‌توانید با اطمینان بیشتری برای مهاجرت اقدام کنید.

با توجه به نمره زبانم برای کدوم کشورها می تونم اقدام بکنم ؟

نمره زبان کشور نوع ویزا
آیتلس ۳ تمام ویزا هایی که نیاز به مدرک زبان ندارند مثل ویزای لاتاری گرین کارت آمریکا
آیتلس ۴

آیتلس ۴.۵

کانادا
 • برنامه مهاجرتی نامزدی آلبرتا (AINP)
 • برنامه مهاجرتی نامزدی ساسکاچوان (SINP)
 • برنامه نامزدی استانی مانیتوبا (MPNP)
 • برنامه مهاجرتی آتلانتیک
 • ویزای خود اشتغالی
آیتلس ۵ کانادا – آمریکا – استرالیا
 • مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه مشاغل فنی
 • برنامه نیروی کار ماهر کبک (QSWP)
 • مهاجرت کاری به کانادا از طریق کلاس تجربه کانادایی دسته بندی ‌B شغلی NOC
آیتلس ۶ کانادا – آمریکا – استرالیا
 •  اکسپرس اینتری FSWC –  نیروی متخصص فدرال
 • مهاجرت کاری به کانادا از طریق کلاس تجربه کانادایی دسته بندی A شغلی NOC
 • مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه نیروی کار ماهر
 •  اکسپرس اینتری FSTC – کلاس تجارت ماهر فدرال
 • اکسپرس اینتری CEC – کلاس تجربه کانادایی
آیتلس ۷ کانادا – آمریکا – استرالیا مهاجرت تحصیلی به کانادا
آیتلس ۸ تمام کشورها 7
آیتلس ۹ تمام کشورها ۵

 

چرا نمره زبان برای مهاجرت مهم است؟

زبان، ابزار ارتباط با دیگران است. برای مهاجرت، زبان کشور مقصد به شما کمک می‌کند تا سریع تر با محیط جدید سازگار شوید. چند دلیل اصلی عبارت اند از:

 • ارتباط برقرار کردن.
 • شغل و تحصیل: اکثر کشورهای مطرح حداقل نمره زبان برای مهاجرت در نظر گرفته اند. این نمره نشان می‌دهد که شما زبان کشور مقصد را می‌فهمید و می‌توانید ارتباط برقرار کنید.
 • مهاجرت قانونی: برخی از کشورها  مهاجرت قانونی حداقل نمره زبانی را در نظر گرفته اند و بدون نمره زبان اجازه ورود به کشور را نمی دهند. این نمره بخشی از امتیازبندی است که مهاجران را انتخاب می‌کند.
 • فرهنگ و اجتماع: زبان به شما کمک می‌کند تا فرهنگ و ارزش‌های جدید را درک کنید و با جامعه همگام شوید.

به طور کلی، زبان برای موفقیت در کشور جدید مهم است. زبان به شما کمک می‌کند تا سازگار شوید، فرصت‌های بیشتری پیدا کنید و فرهنگ جدید را درک کنید.

تغییرات در حداقل نمره زبان در سال 2024 نسبت به سال ۲۰۲۳

برخی از کشورهایی که تغییرات مهمی در حداقل نمره زبان داشته‌اند، عبارتند از:

 • کانادا: این کشور یکی از مقصدهای محبوب برای مهاجرت است و برای اخذ ویزای اقامت، شما باید توانایی زبانی خود را با آزمون‌های معتبری مانند آیلتس یا تافل اثبات کنید. برای درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری، شما باید حداقل نمره آیلتس ۶ و تافل ۸۰ را در هر زیر بخش آزمون بگیرید. این نمرات با سطح ۷ معیار زبان کانادایی (CLB) مطابقت دارند که برای اقامت در کانادا مورد نیاز است.
 • آلمان: این کشور یکی از مراکز علمی و فناوری اروپا است و برای مهاجرت به آن، شما باید مهارت زبانی خود را با آزمون‌های معتبری مانند آیلتس یا تافل نشان دهید. برای اقامت کاری در آلمان، شما باید حداقل نمره آیلتس ۵.۵ و تافل ۸۰ را کسب کنید. حداقل نمره زبان برای مهاجرت در سال ۲۰۲۴  از طریق تحصیل در آلمان، داشتن حداقل نمره آیلتس ۶.۵ و تافل ۹۹ است. این نمرات با سطح B2 و C1 چارچوب اروپایی مشترک برای زبان‌ها (CEFR) مطابقت دارند که برای زبان آلمانی مورد نیاز است.
 • ایتالیا: این کشور یکی از مقصدهای زیبا و فرهنگی اروپا است و برای مهاجرت به آن، شما باید مهارت زبانی خود را با آزمون‌های معتبری مانند آیلتس یا تافل نشان دهید. برای اقامت کاری در ایتالیا، شما باید حداقل نمره آیلتس ۴ و تافل ۶۵ را کسب کنید. ٖحداقل نمره زبان برای مهاجرت در سال ۲۰۲۴ از روش مهاجرت تحصیلی در ایتالیا،  با داشتن حداقل نمره آیلتس ۵.۵ و تافل ۸۰ است. این نمرات با سطح B1 و B2 چارچوب اروپایی مشترک برای زبان‌ها (CEFR) مطابقت دارند که برای زبان ایتالیایی مورد نیاز است.
 • استرالیا: این کشور یکی از مقصدهای گرم و دوستانه برای مهاجرت است و برای اخذ ویزای اقامت، شما باید توانایی زبانی خود را با آزمون‌های معتبری مانند آیلتس یا تافل اثبات کنید. برای اقامت کاری در استرالیا، شما باید حداقل نمره آیلتس ۶ و تافل ۷۹ را کسب کنید. برای اقامت تحصیلی در آسترالیا، شما باید حداقل نمره آیلتس ۷ و تافل ۹۴ را کسب کنید. همچنین، شما باید توجه داشته باشید که محدودیت سنی برای مهاجرت به استرالیا از ۴۵ سال به ۳۵ سال کاهش یافته است.

 

پیشنهاد سر دبیر: زمان برگزاری آزمون آیلتس 2024

برای مهاجرت تحصیلی حداقل چه نمره ایتلسی باید داشته باشیم؟

حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف بستگی به دانشگاه و رشته مورد نظر شما دارد. به طور کلی، برای اقامت تحصیلی در کشورهای انگلیسی زبان، شما باید حداقل نمره آیلتس ۵.۵ یا بیشتر را کسب کنید. برخی از دانشگاه‌های برتر دنیا مانند اکسفورد، کمبریج، هاروارد و استنفورد نمرات آیلتس ۷ یا بیشتر را می‌پذیرند.

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، حداقل نمره آیلتس ۵.۵ و تافل ۸۰ برای اقامت تحصیلی مورد نیاز است. برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، حداقل نمره آیلتس ۴ و تافل ۶۵ برای اقامت کاری و حداقل نمره آیلتس ۵.۵ و تافل ۸۰ برای اقامت تحصیلی مورد نیاز است. برای مهاجرت تحصیلی به آسترالیا، حداقل نمره آیلتس ۶ و تافل ۷۹ برای اقامت کاری و حداقل نمره آیلتس ۷ و تافل ۹۴ برای اقامت تحصیلی مورد نیاز است.

در ادامه حداقل نمره زبان برای مهاجرت در سال ۲۰۲۴ به تفکیک هر کشور نوشته شده است.

حداقل نمره زبان برای مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴

برای شرکت در برنامه اکسپرس اینتری کانادا شما به حداقل CLB 7 نیاز دارید این نمره را می توانید با نمره زبان آیتلس بالاتر از ۶ کسب بکنید.

حداقل نمره آیتلس برای مهاجرت به کانادا

نوع  برنامه مهاجرتی حداقل نمره آیتلس سطح CLB
 اکسپرس اینتری FSWC –  نیروی متخصص فدرال آیتلس ۶ ۶
 اکسپرس اینتری FSTC – کلاس تجارت ماهر فدرال نمره آیتلس ۶ ۶
 اکسپرس اینتری CEC کلاس تجربه کانادایی نمره آیتلس ۶ ۶
مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه نیروی کار ماهر نمره آیتلس بین ۶ تا ۷ ۷
مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه مشاغل فنی نمره آیتلس ۵ ۴
مهاجرت کاری به کانادا از طریق کلاس تجربه کانادایی دسته بندی A شغلی NOC نمره آیتلس 6 7
مهاجرت کاری به کانادا از طریق کلاس تجربه کانادایی دسته بندی ‌B شغلی NOC نمره آیتلس 5 ۵
برنامه مهاجرتی نامزدی آلبرتا (AINP) حداقل آیلتس ۴.۵
برنامه مهاجرتی نامزدی ساسکاچوان (SINP) حداقل آیلتس ۴.۵
برنامه نامزدی استانی مانیتوبا (MPNP) حداقل آیلتس ۴.۵
برنامه مهاجرتی آتلانتیک حداقل آیلتس ۴.۵
برنامه نیروی کار ماهر کبک (QSWP) حداقل آیلتس ۵
مهاجرت تحصیلی – ویزای دانشجویی کانادا حداقل آیلتس ۶.۵
ویزای استارت آپی حداقل آیلتس ۵.۵
ویزای خود اشتغالی حداقل آیلتس ۴.۵
طرح کشاورزی حداقل آیلتس ۴.۵
شهروندی حداقل آیلتس ۴.۵

 

CLB چیست؟

مدرک CLB مخفف عبارت انگلیسی «Canadian Language Benchmark» است و توسط اداره مهاجرت کانادا برای ارزیابی سطح زبان مهاجران تازه‌وارد کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدرک نشان می‌دهد که سطح زبان فرد متقاضی چگونه است. مدرک CLB هر چهار مهارت Reading، Speaking، Listening و Writing افراد متقاضی مهاجرت به کشور کانادا را ارزیابی می‌کند.

توجه داشته باشید که CLB یک مدرک زبان مانند تافل یا آیلتس نیست؛‌ بلکه معیاری است که شما از طریق آن نمرات آزمون آیلتس یا سایر آزمون‌های مورد‌قبول دولت کانادا را با استانداردهای کانادایی تطبیق می‌دهید.

مدرک CLB در واقع یک مدرک نیست، بلکه یک سیستم معادل‌سازی و تعیین سطح است که برای بررسی مهارت زبانی فرد در طرح‌های مهاجرت به کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم نمره‌دهی CLB از 1 تا 12 است و آیلتس از 0 تا 9 طبقه‌بندی می‌شود.

در حقیقت، CLB یک معیار است که شما از طریق آن نمرات آزمون آیلتس یا سایر آزمون‌های مورد‌قبول دولت کانادا را با استانداردهای کانادایی تطبیق می‌دهید. برای مثال، اگر شما در آزمون آیلتس شرکت کرده‌اید، دیگر نیازی به یک ارزیابی مجدد نیست.

یکی از تفاوت‌های بنیادی بین مدرک زبان CLB و آیلتس، تفاوت در ساز و کار امتیازدهی آن‌هاست. همچنین، خبر خوب برای دارندگان مدرک آیلتس این است که دولت کانادا، این مدرک را به طور گسترده و به عنوان یکی از مدارک رسمی در تعیین مهارت زبانی پذیرفته است.

Express Entry کانادا چیست؟برنامه Express Entry کانادا یک سیستم آنلاین برای درخواست مهاجرت است. افراد با مهارت‌های کاری می‌توانند مشخصات خود را بر روی پروفایل اکسپرس اینتری ارسال کنند. از متقاضیان با بالاترین رتبه دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم اقدام کنند.

در Express Entry  افراد با مهارت‌های کاری می‌توانند از طریق آن برای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند. اگر شما در کانادا کار یا تحصیل می‌کنید و می‌خواهید در آنجا بمانید، این برنامه می‌تواند برای شما مناسب باشد. کانادا هر ساله حدود 110000 نفر را از طریق این برنامه پذیرش می‌کند.
این برنامه مخصوص متقاضیانی است که با ویزای موقت، به منظور کار و یا تحصیل وارد کانادا شده‌اند و پس از کسب سابقه کار در کشور کانادا، تمایل به اخذ اقامت دائم این کشور را دارند.

 

حداقل نمره زبان برای مهاجرت به استرالیا در سال ۲۰۲۴

برای مهاجرت به استرالیا، باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید و مدرک زبان مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا را ارائه کنید. این مدارک عبارتند از:

 • IELTS
 • TOEFL iBT
 • Cambridge (CAE)
 • PTE Academic
 • OET

این مدارک زبان مهارت شما را در چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی، یعنی شنیدن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking) ارزیابی می‌کنند. هر مدرک زبان یک سیستم نمره‌دهی مخصوص به خود را دارد. برای مثال، در آیلتس، شما برای هر مهارت یک نمره بین 0 تا 9 می‌گیرید و میانگین این نمرات نمره کلی شما را مشخص می‌کند. در تافل، شما برای هر مهارت یک نمره بین 0 تا 30 می‌گیرید و جمع این نمرات نمره کلی شما را مشخص می‌کند.

اداره مهاجرت استرالیا پنج سطح مختلف برای دانش زبان انگلیسی در نظر گرفته است. این سطوح عبارتند از:

سطح کاربردی (Functional English)
سطح عملی (Vocational English)
سطح مسلط (Competent English)
سطح پیشرفته (Proficient English)
سطح عالی (Superior English)
هر سطح زبان یک حداقل نمره معادل در هر مدرک زبان را مشخص می‌کند. برای مثال، برای رسیدن به سطح مسلط، شما باید حداقل نمره 6 آیلتس یا 50 PTE را کسب کنید. برای رسیدن به سطح عالی، شما باید حداقل نمره 8 آیلتس یا 79 PTE را کسب کنید.

هر نوع ویزایی که شما درخواست می‌کنید، یک حداقل سطح زبان را از شما می‌خواهد. برای برخی از ویزاها، شما می‌توانید با کسب نمره بالاتر از حداقل، امتیاز بیشتری بگیرید. برای مثال، برای ویزای مهارتی 189، 190 یا 489، شما باید حداقل سطح مسلط را داشته باشید. اگر شما سطح پیشرفته یا عالی را داشته باشید، شما می‌توانید به ترتیب 10 یا 20 امتیاز بیشتر بگیرید.

سطوح زبان استرالیا

همان طور که کانادا برای بررسی سطح زبان شما از امتیاز بندی ویژه ای به نام CBL استفاده می شود در استرالیا نیز سطح دانش زبان شمادر سطوح مختلف طبقه بندی می شود.

 • سطح کاربردی (Functional English)
 • سطح عملی (Vocational English)
 • سطح مسلط (Competent English)
 • سطح پیشرفته (Proficient English)
 • سطح عالی (Superior English)
 • سطح کاربردی (Functional English): این سطح نشان می‌دهد که شما می‌توانید در موقعیت‌های روزمره با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. برای رسیدن به این سطح، شما باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:
  • از یک کشور خاص هستید یا پاسپورت معتبر صادر شده آن کشور را دارید. این کشورها عبارتند از: انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، نیوزلند و جمهوری ایرلند.
  • یک برنامه تحصیلی، تحصیلات عالی، دیپلم یا گواهی تجاری را در یک مؤسسه آموزشی در داخل یا خارج از استرالیا به پایان رسانده‌اید، مشروط بر اینکه حداقل دو سال مطالعه تمام‌وقت داشته باشید و تمام دستورالعمل‌ها به زبان انگلیسی باشد.
  • دبستان و حداقل سه سال تحصیلات متوسطه را در مؤسسه‌ای با زبان انگلیسی به‌عنوان زبان اصلی به پایان رساندید.
  • یکی از مدارک زبان زیر را با نمره مورد نیاز کسب کرده‌اید: IELTS (نمره میانگین حداقل 4.5)، TOEFL iBT (نمره کل حداقل 32)، PTE (نمره کل حداقل 30) یا CAE (نمره کل حداقل 147).
 • سطح عملی (Vocational English): این سطح نشان می‌دهد که شما می‌توانید در موقعیت‌های کاری با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. برای رسیدن به این سطح، شما باید یکی از مدارک زبان زیر را با نمره مورد نیاز کسب کرده‌اید:
  • IELTS (نمره میانگین حداقل 5 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • TOEFL iBT (نمره 4 برای شنیدن، 4 برای خواندن، 14 برای نوشتن و 14 برای صحبت کردن)
  • PTE (نمره حداقل 36 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • CAE (نمره حداقل 154 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • OET (نمره B در هر یک از چهار مولفه آزمون)
 • سطح مسلط (Competent English): این سطح نشان می‌دهد که شما می‌توانید در موقعیت‌های مختلف با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. برای رسیدن به این سطح، شما باید یکی از مدارک زبان زیر را با نمره مورد نیاز کسب کرده‌اید:
  • IELTS (نمره میانگین حداقل 6 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • TOEFL iBT (حداقل نمره 12 برای شنیدن، 13 برای خواندن، 21 برای نوشتن و 18 برای صحبت کردن)
  • PTE (حداقل نمره 50 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • CAE (حداقل نمره 169 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • OET (حداقل نمره B در هر یک از چهار مولفه آزمون)
 • سطح پیشرفته (Proficient English): این سطح نشان می‌دهد که شما می‌توانید با زبان انگلیسی به خوبی ارتباط برقرار کنید. برای رسیدن به این سطح، شما باید یکی از مدارک زبان زیر را با نمره مورد نیاز کسب کرده‌اید:
  • IELTS (حداقل نمره 7 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • TOEFL iBT (حداقل نمره 24 برای شنیدن، 24 برای خواندن، 27 برای نوشتن و 23 برای صحبت کردن)
  • PTE (حداقل نمره 65 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • CAE (حداقل نمره 185 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • OET (حداقل نمره B در هر یک از چهار مولفه آزمون)
 • سطح عالی (Superior English): این سطح نشان می‌دهد که شما می‌توانید با زبان انگلیسی به عالی ارتباط برقرار کنید.سطح عالی یا Superior English بالاترین سطح زبان انگلیسی است که نشان دهنده تسلط کامل بر زبان است. افرادی که در این سطح هستند می‌توانند به راحتی و با صحت در هر موضوعی صحبت کنند، متون پیچیده و ادبی را بفهمند، نوشتارهای خلاقانه و منطقی بنویسند و از زبان به صورت موثر و مناسب استفاده کنند. این سطح برای کسانی است که می‌خواهند حداکثر امتیاز را برای مهاجرت به استرالیا کسب کنند یا در دوره‌های تحصیلی بالا شرکت کنند. برای اثبات این سطح، باید نمره میانگین حداقل ۸ در آزمون IELTS یا معادل آن در آزمون‌های دیگر را کسب کنند1. برای مثال، در آزمون TOEFL iBT باید حداقل ۱۱۰ از ۱۲۰ نمره را بگیرند2. این سطح نشان می‌دهد که شما می‌توانید با زبان انگلیسی به عنوان زبان اول خود رفتار کنید و تفاوت چندانی با بومی زبانان نداشته باشید.برای رسیدن به این سطح، شما باید یکی از مدارک زبان زیر را با نمره مورد نیاز کسب کرده‌اید:
  • IELTS (حداقل نمره 8 در هر یک از چهار مولفه آزمون)
  • TOEFL iBT (حداقل نمره 28 برای شنیدن، 29 برای خواندن، 30 برای نوشتن)

آزمون‌های بین‌المللی زبان که توسط اداره مهاجرت استرالیا مورد تایید هستند عبارتند از:

TOEFL iBT (تافل)،

IELTS (آیلتس)،

PTE (پیرسون)،

CAE (کمبریج) و

OET (آزمون زبان انگلیسی تخصصی کادر درمان و حوزه سلامت و بهداشت).

برای هر آزمون، نمره مورد نیاز برای هر سطح متفاوت است.

جمع بندی:

حداقل نمره زبان برای مهاجرت به استرالیا در سال ۲۰۲۴ داشتن نمره آیتلس ۶ یا ۵۰ PTE یا حداقل نمره ۵۰ تافل در لیسنینگ و نمره ۱۲ در Reading, Writing, Speaking است.

 

آزمون PTE چیست؟

آزمون PTE یا Pearson Test of English یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که برای مهاجرت یا تحصیل در کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، انگلستان و آمریکا مورد قبول است. این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود و چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند: صحبت کردن، گوش کردن، خواندن و نوشتن. نمره آزمون PTE از صفر تا ۹۰ محاسبه می‌شود و معمولا حداقل نمره مورد نیاز برای مهاجرت یا تحصیل بین ۵۸ تا ۷۹ است.

برای شرکت در آزمون PTE، باید ابتدا در سایت رسمی آزمون ثبت نام کنید و یک اکانت ایجاد کنید. سپس باید مرکز آزمون، تاریخ و زمان مورد نظر خود را انتخاب کنید و هزینه آزمون را پرداخت کنید. هزینه آزمون PTE در سال ۲۰۲۴ برای ایرانیان حدود ۲۰۰ دلار است. برای ثبت نام در آزمون PTE، می‌توانید از این لینک استفاده کنید: ثبت نام آزمون PTE

برای آمادگی برای آزمون PTE، باید با ساختار و نوع سوالات آزمون آشنا شوید و تمرین کافی داشته باشید. برای این منظور، می‌توانید از منابع مختلفی مانند کتاب‌ها، نرم‌افزارها، سایت‌ها و آزمون‌های آزمایشی استفاده کنید. برخی از منابع معتبر برای آزمون PTE عبارتند از:

 • کتاب The Official Guide to PTE Academic
 • کتاب PTE Academic Practice Tests Plus
 • نرم‌افزار PTE Tutorials
 • سایت E2Language
 • آزمون‌های آزمایشی PTE Scored Practice Tests

حداقل نمره زبان برای مهاجرت به آلمان در سال ۲۰۲۴

برای مهاجرت به آلمان، شما نیاز به داشتن مدرک زبان آلمانی معتبر دارید. حداقل نمره زبان برای مهاجرت به آلمان بستگی به نوع اقامت و هدف شما دارد.

برای مثال:

 • اگر قصد دارید برای کار به آلمان بروید، شما باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید.
 • اگر قصد دارید برای تحصیل به آلمان بروید، شما باید حداقل سطح C1 زبان آلمانی را داشته باشید.
 • اگر قصد دارید برای اخذ تابعیت آلمانی اقدام کنید، شما باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید.

 

حداقل نمره زبان برای مهاجرت به آمریکا در سال ۲۰۲۴

برای مهاجرت به آمریکا، داشتن مدرک زبان انگلیسی برای بسیاری از روش‌های مهاجرتی ضروری است. حداقل سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای مهاجرت به آمریکا، سطح B2 است. مدارک زبان معتبر برای مهاجرت به آمریکا عبارتند از:

 • آیلتس (IELTS): نمره 6 تا 7.5 بسته به روش مهاجرت و دانشگاه مورد نظر
 • تافل (TOEFL): نمره 80 تا 100 بسته به روش مهاجرت و دانشگاه مورد نظر
 • پی‌تی‌ای (PTE): نمره 58 تا 79 بسته به روش مهاجرت و دانشگاه مورد نظر

برای اطلاعات بیشتر در مورد روش‌ها و شرایط مهاجرت به آمریکا، می‌توانید در بخش مشاوره مهاجرت با مشاورین اپلای نو در ارتباط باشید.

 

حداقل نمره زبان برای مهاجرت به انگلیس و اروپا

برای مهاجرت به انگلیس و اروپا، بسته به نوع ویزا و کشور مقصد، نمره زبان متفاوت است. اما به طور کلی، برای مهاجرت تحصیلی و کاری، نمره زبان آیلتس حداقل 6.5 آکادمیک، تافل حداقل 79 تا 93 یا PTE حداقل 58 تا 63 مورد نیاز است. برای برخی از روش‌های مهاجرت کاری، نمره پایین‌تری هم قابل قبول است.

 

 

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top