آیتلس یا تافل ؟ IELTS or TOEFL ؟

برای مهاجرت آیتلس بگیرم یا تافل؟

آزمون آیلتس و تافل دو آزمون معتبر برای سنجش مهارت زبان انگلیسی شما هستند. هر دو آزمون چهار مهارت گوش‌دادن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن را ارزیابی می‌کنند. اما برای انتخاب بین آن‌ها باید به چند نکته توجه کنید:

  • هدف شما از شرکت در آزمون چیست؟ برای مهاجرت، تحصیل یا شغل؟
  • کدام کشور یا مؤسسه مورد نظر شما چه آزمونی را پذیرفته است؟
  • کدام آزمون با سبک و سطح زبان شما همخوانی دارد؟

به‌طور کلی، آزمون آیلتس بر اساس زبان بریتانیایی و تافل بر اساس زبان آمریکایی طراحی شده‌اند. آزمون آیلتس به‌صورت کاغذی یا کامپیوتری و تافل فقط به‌صورت کامپیوتری برگزار می‌شوند. آزمون آیلتس دو نوع آکادمیک و جنرال دارد که بسته به نیاز شما می‌توانید یکی را انتخاب کنید. آزمون تافل فقط یک نوع دارد که برای اهداف آکادمیک مناسب است.

اگر قصد ثبت نام در آزمون آیتلس را دارید از طریق لینک زیر می توانید تاریخ دقیق برگزاری این آزمون و همین طور برای ثبت نام اقدام بکنید:

  زمان برگزاری آزمون ۲۰۲۴

مدت‌زمان امتحان آیلتس و تافل

مدت‌زمان آزمون تافل مدت‌زمان آزمون آیلتس بخش‌های هر آزمون
36 دقیقه 30 دقیقه لیسنینگ (Listening)
35 دقیقه 60 دقیقه ریدینگ (Reading)
29 دقیقه 60 دقیقه رایتینگ (Writing)
16 دقیقه 15 دقیقه اسپیکینگ (Speaking)

مقایسه سریع آزمون آیلتس و آزمون تافل

 

آیلتس تافل
برگزارکننده اصلی British Council, IDP: IELTS Australia and Cambridge English Language Assessment ETS
فرمت آزمون آیتلس در دو نوع کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. آزمون تافل فقط کامپیوتری برگزار می شود.
هزینه در کشورهای مختلف متفاوت است
در آمریکا $۲۱۵-$۲۴۵ ا
در کشورهای مختلف متفاوت است، بین $۱۶۵-$۳۰۰در بیشتر کشورها زیر $۲۰۰
مدت‌زمان ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه ۲ ساعت
فرمت بخش اسپیکینگ شفاهی – هر داوطلب با یک ممتحن کامپیوتری – داوطلبان در یک میکروفن صحبت می‌کنند
وقت استراحت میان آزمون آزمون آیلتس وقت استراحت ندارد آزمون تافل وقت استراحت ندارد
لهجه Australia,Canada, Newzealand,the U.K., the U.S. North America, the U.K., New Zealand or Australia
مکان برگزاری بیشتر از ۱۱۰۰ مرکز در ۱۴۰ کشور در سراسر جهان تعداد بی‌شماری در سراسر جهان
تعداد دفعات برگزاری ۴۸ بار در سال بیشتر از ۵۰ بار در سال
مدت‌زمان اعلام نتیجه ۱۳ روز بعد از آزمون ۱۰ روز بعد از آزمون
مقیاس نمره‌دهی ۰ تا ۹ ۰ تا ۱۲۰
حداقل میانگین نمره موردنیاز رتبه‌بندی شده توسط  National Universities 6/3 ۷۸
حداقل میانگین نمره موردنیاز رتبه‌بندی شده توسط National Liberal Arts Colleges 6/5 2/82

 

تفاوت آزمون آیلتس و تافل

تفاوت آزمون آیلتس و تافل در چندین جنبه قابل مقایسه است. برخی از این جنبه‌ها عبارتند از:

هدف: آزمون تافل بیشتر برای مهاجرت تحصیلی ولی آزمون آیلتس برای مقاصد تحصیلی، کاری و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انواع: آیلتس در دو نوع آکادمیک و عمومی ولی آزمون تافل فقط در نوع آکادمیک برگزار می‌شود.
زمان: آزمون تافل طولانی‌تر است و 3 ساعت و 15 دقیقه طول می‌کشد ولی آزمون آیلتس کوتاه‌تر است و 2 ساعت و 45 دقیقه زمان می‌برد.
نمره‌دهی: آزمون آیلتس از 0 تا 9 ولی آزمون تافل از 0 تا 120 نمره‌دهی می‌شود.
سبک زبان: آزمون آیلتس بر اساس زبان بریتانیایی و تافل بر اساس زبان آمریکایی طراحی شده‌اند.
صحبت‌کردن: آزمون آیلتس در بخش صحبت‌کردن یک مصاحبه رودررو با یک ممتحن دارد ولی آزمون تافل از طریق میکروفون و کامپیوتر انجام می‌شود.
این‌ها فقط برخی از تفاوت‌های آزمون آیلتس و تافل هستند. برای انتخاب بین این دو آزمون باید به نیاز و هدف خود از شرکت در آزمون، کشور یا مؤسسه مورد نظر خود و سطح و سبک زبان خود توجه کنید.

 

 

به‌دست‌آوردن نمره خوب در تافل سخت‌تر است یا آیلتس؟ با آیتلس می تونم نمره خوب بگیرم یا با تافل؟

سختی یا آسانی گرفتن نمره در هر دو آزمون آیلتس و تافل بستگی به مهارت‌ها، توانایی‌ها و تمایلات شما دارد. هر دو آزمون محتوا، فرمت و مقیاس امتیاز دهی متفاوتی دارند که ممکن است برای برخی از زبان آموزان مناسب‌تر و برای برخی دیگر سخت‌تر باشد. برای مثال، برخی از زبان آموزان ممکن است در آزمون آیلتس به دلیل مصاحبه رو در رو با ممتحن، احساس راحتی بیشتری کنند و بتوانند بهتر صحبت کنند. اما برخی دیگر ممکن است در آزمون تافل به دلیل عدم وجود فشار زمانی و امکان استفاده از یادداشت‌برداری، احساس اطمینان بیشتری کنند و بتوانند بهتر گوش دهند. بنابراین، نمی‌توان گفت که کدام آزمون به طور قطع سخت‌تر یا آسان‌تر است.

می‌توان چند عامل را مطرح کرد که ممکن است در سختی یا آسانی گرفتن نمره در هر دو آزمون تاثیرگذار باشند. این عوامل عبارتند از:

  • میزان سخت‌گیری در تصحیح: برخی از زبان آموزان معتقدند که آزمون آیلتس در تصحیح غلط‌های املایی یا گرامری بسیار سخت‌گیرتر از تافل است و حتی کمترین غلط‌ها نمره را کم می‌کند. اما برخی دیگر معتقدند که تافل در تصحیح بخش‌های نوشتاری و گفتاری بسیار دقیق‌تر از آیلتس است و به جزوه‌های مشخصی که برای هر نمره تعریف شده‌اند، توجه نمی‌کند.
  • میزان تنوع محتوا: برخی از زبان آموزان معتقدند که آزمون آیلتس محتوای پیچیده‌تر و متنوع‌تری از تافل دارد و واژگان دشوار آن هم بیشتر است. اما برخی دیگر معتقدند که آزمون تافل محتوای خشک‌تر و کسل‌کننده‌تری از آیلتس دارد و برای تمرکز بر روی آن نیاز به تلاش بیشتری است.
  • میزان فشار زمانی: برخی از زبان آموزان معتقدند که آزمون تافل فشار زمانی بیشتری از آیلتس دارد و برای پاسخ دادن به سوالات نیاز به سرعت بالا و مدیریت زمان خوبی است. اما برخی دیگر معتقدند که آزمون آیلتس فشار زمانی بیشتری از تافل دارد و برای نوشتن مقاله‌ها و مصاحبه با ممتحن نیاز به تسلط بالا و توانایی انعطاف‌پذیری است.

تفاوت در ساختار بخش‌های مختلف آیلتس و تافل

تفاوت در ساختار بخش‌های مختلف آیلتس و تافل به شرح زیر است:

  • گوش‌دادن: در آیلتس، شما چهار قطعه صوتی با موضوعات مختلف را گوش می‌دهید و ۴۰ سوال را در مدت ۳۰ دقیقه پاسخ می‌دهید. در تافل، شما شش قطعه صوتی را گوش می‌دهید که دو تا از آن‌ها مکالمه و چهار تا از آن‌ها سخنرانی هستند و ۳۴ تا ۵۱ سوال را در مدت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پاسخ می‌دهید.
  • خواندن: در آیلتس، شما سه متن با موضوعات عمومی یا آکادمیک را می‌خوانید و ۴۰ سوال را در مدت ۶۰ دقیقه پاسخ می‌دهید. در تافل، شما سه تا پنج متن با موضوعات آکادمیک را می‌خوانید و ۳۶ تا ۷۰ سوال را در مدت ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه پاسخ می‌دهید.
  • نوشتن: در آیلتس، شما دو تسک را انجام می‌دهید. تسک اول نوشتن یک گزارش یا نامه با حداقل ۱۵۰ کلمه و تسک دوم نوشتن یک مقاله با حداقل ۲۵۰ کلمه است. مدت زمان این بخش ۶۰ دقیقه است. در تافل، شما دو تسک را انجام می‌دهید. تسک اول نوشتن یک مقاله با حداقل ۳۰۰ کلمه بر اساس یک متن و یک قطعه صوتی و تسک دوم نوشتن یک مقاله با حداقل ۲۰۰ کلمه بر اساس یک موضوع است. مدت زمان این بخش ۵۰ دقیقه است.
  • صحبت‌کردن: در آیلتس، شما در یک مصاحبه رودررو با یک ممتحن شرکت می‌کنید که شامل سه بخش است. بخش اول مربوط به معرفی خود و موضوعات عمومی، بخش دوم مربوط به ارائه یک موضوع که به شما داده می‌شود و بخش سوم مربوط به بحث و تبادل نظر در مورد موضوع بخش دوم است. مدت زمان این بخش ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است. در تافل، شما از طریق میکروفون و کامپیوتر شش تسک را انجام می‌دهید. دو تسک اول مربوط به ارائه نظر شما در مورد یک موضوع است. چهار تسک بعدی مربوط به ارائه یک پاسخ بر اساس یک متن و یا یک قطعه صوتی است. مدت زمان این بخش ۲۰ دقیقه است.

آزمون های دیگر زبان برای مهاجرت

آیا آزمون‌های دیگری بجز تافل و آیلتس هست؟

آزمون‌های دیگری بجز تافل و آیلتس برای سنجش مهارت زبان انگلیسی وجود دارند. برخی از این آزمون‌ها عبارتند از:

PTE Academic: یک آزمون کامپیوتری که در یک جلسه ۳ ساعته چهار مهارت گوش‌دادن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن را ارزیابی می‌کند. این آزمون برای اهداف تحصیلی و مهاجرتی مناسب است و توسط بیش از ۶۰۰۰ مؤسسه در بیش از ۵۰ کشور پذیرفته می‌شود.
TOEIC: یک آزمون کاغذی یا کامپیوتری که دو مهارت گوش‌دادن و خواندن را در یک جلسه ۲ ساعته و دو مهارت صحبت‌کردن و نوشتن را در یک جلسه ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای می‌سنجد. این آزمون برای اهداف شغلی و کاری مناسب است و توسط بیش از ۱۴۰۰۰ مؤسسه در بیش از ۱۶۰ کشور پذیرفته می‌شود.
Cambridge English: یک سری آزمون کاغذی یا کامپیوتری که بر اساس سطح مختلف از A1 تا C2 چهار مهارت گوش‌دادن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن را ارزیابی می‌کند. این آزمون‌ها برای اهداف تحصیلی، شغلی و عمومی مناسب هستند و توسط بیش از ۲۵۰۰۰ مؤسسه در بیش از ۱۳۰ کشور پذیرفته می‌شوند.

محل برگزار شدن آزمون‌های تافل و آييلتس

آزمون تافل یک آزمون زبان انگلیسی است که برای ارزیابی مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و گفتاری شما استفاده می‌شود. آزمون آیلتس یک آزمون مشابه است که برای همین منظور طراحی شده است. این دو آزمون توسط موسسات مختلفی برگزار می‌شوند و هزینه‌ها و نمرات مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌ها و موسسات متفاوت است.

برای شرکت در آزمون تافل، شما باید از طریق سایت ETS ثبت نام کنید و مرکز برگزاری آزمون را انتخاب کنید. مراکز برگزاری آزمون تافل در ایران شامل دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مختلفی در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، آمل، ارومیه، قزوین، قشم و زنجان هستند. شما می‌توانید فهرست کامل این مراکز را در سایت ETS مشاهده کنید.

برای شرکت در آزمون آیلتس، شما باید از طریق سایت [IDP] یا [British Council] ثبت نام کنید و مرکز برگزاری آزمون را انتخاب کنید. مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران شامل دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مختلفی در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرمانشاه، رشت، یزد، اهواز، بندرعباس، ساری، کرمان، اراک، زاهدان، بیرجند، قم، همدان، ارومیه، بوشهر، سنندج، گرگان، اردبیل، زنجان، قزوین، ایلام، خرم‌آباد، بجنورد، چابهار، سمنان، یاسوج، بندرلنگه و کیش هستند . شما می‌توانید فهرست کامل این مراکز را در سایت IDP یا British Council مشاهده کنید.

 

معادل سازی آزمون آیتلس و تافل

معادل سازی آزمون آیتلس و تافل به فرایندی گفته می‌شود که در آن نمرات یک آزمون با نمرات یک آزمون دیگر مقایسه و تبدیل می‌شوند. این فرایند معمولاً برای ارزیابی مهارت‌های زبانی یا تخصصی افرادی که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار در کشورهای دیگر را دارند، انجام می‌شود. برای مثال، اگر شما می‌خواهید در یک دانشگاه انگلیسی زبان پذیرفته شوید، ممکن است باید نمره آیلتس یا تافل خود را ارائه دهید. اما چگونه می‌توانید بدانید که نمره شما در یک آزمون به چه معادلی در آزمون دیگر است؟

برای پاسخ به این سوال، می‌توانید از جداول مقایسه و تبدیل نمره آیلتس و تافل که توسط سازمندهای این آزمون‌ها یا سایر منابع معتبر ارائه شده‌اند، استفاده کنید. این جداول نشان می‌دهند که یک نمره خاص در یک آزمون به چه بازه‌ای از نمرات در آزمون دیگر متناظر است. برای مثال، بر اساس جدولی که در سایت ETS (سازنده تافل) قرار دارد، یک نمره 110 در تافل به یک نمره 8 در آیلتس معادل است. این جدول بر اساس داده‌های بیش از 1000 آزمایش کننده که هر دو آزمون را گرفته‌اند، تهیه شده است.

البته باید توجه داشت که این جداول فقط تخمینی هستند و دقیق نیستند. این امر به این دلیل است که آیلتس و تافل محتوا، فرمت و مقیاس امتیاز دهی متفاوتی دارند. بنابراین، نمی‌توان گفت که یک نمره در یک آزمون دقیقاً به یک نمره در آزمون دیگر برابر است. همچنین، ممکن است دانشگاه‌ها یا سازمان‌هایی که نمره آزمون‌ها را درخواست می‌کنند، استانداردهای متفاوتی برای پذیرش داشته باشند. بنابراین، بهتر است قبل از انتخاب یک آزمون، با مقصد خود مشورت کنید و نیازها و انتظارات آن‌ها را بدانید.

معادل سازی تافل و آیلتس : امتیازات کل

نمره تافل نمره آیلتس
118-120 9
115-117 8.5
110-114 8
102-109 7.5
94-101 7
79-93 6.5
60-78 6
46-59 5.5
35-45 5
32-34 4.5
0-31 0-4

تبدیل نمره تافل به آیلتس : خواندن

با توجه به جدول مقایسه و تبدیل نمره آیلتس و تافل که توسط ETS (سازنده تافل) ارائه شده است، یک نمره ۵ در آیلتس به یک بازه از ۳۵ تا ۴۵ در تافل معادل است. این یعنی اگر شما یک نمره ۵ در آیلتس داشته باشید، ممکن است در تافل یک نمره بین ۳۵ تا ۴۵ بگیرید. البته این تبدیل فقط تخمینی است و دقیق نیست، زیرا آیلتس و تافل محتوا، فرمت و مقیاس امتیاز دهی متفاوتی دارند. بنابراین، نمی‌توان گفت که یک نمره در یک آزمون دقیقاً به یک نمره در آزمون دیگر برابر است. همچنین، ممکن است دانشگاه‌ها یا سازمان‌هایی که نمره آزمون‌ها را درخواست می‌کنند، استانداردهای متفاوتی برای پذیرش داشته باشند. بنابراین، بهتر است قبل از انتخاب یک آزمون، با مقصد خود مشورت کنید و نیازها و انتظارات آن‌ها را بدانید.

نمره تافل نمره آیلتس
30 9
29 8.5
29 8
27-28 7.5
24-26 7
19-23 6.5
13-18 6
8-12 5.5
4-7 5
3 4.5
0-2 0-4

تافل به آیلتس: نوشتن

نمره تافل نمره آیلتس
30 9
30 8.5
30 8
29 7.5
27-28 7
24-26 6.5
21-23 6
18-20 5.5
14-17 5
12-13 4.5
0-11 0-4

TOEFL to IELTS: گوش دادن

نمره تافل نمره آیلتس
30 9
29 8.5
28 8
27 7.5
24-26 7
20-23 6.5
12-19 6
7-11 5.5
4-6 5
3 4.5
0-2 0-4

تافل به آیلتس: صحبت کردن

 نمره تافل نمره آیلتس
30 9
28-29 8.5
26-27 8
24-25 7.5
23 7
20-22 6.5
18-19 6
16-17 5.5
14-15 5
12-13 4.5
0-11 0-4

امیدوارم این مقاله از اپلای نو برای شما مفید باشد در صورتی که سوالی دارید میتوانید از طریق صفحه مشاوره مهاجرت به مشاورین مجموعه در ارتباط باشید. به امید موفقیت شما در مسیر مهاجرت…

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top