راهنمای تکمیل فرم Ds 160

فرم Ds 160 چیست؟

فرم DS-160 یک فرم آنلاین است که برای درخواست ویزای غیرمهاجرتی آمریکا باید تکمیل و ارسال شود. این فرم شامل اطلاعات شخصی، تحصیلی، شغلی، سفری و تاریخچه ویزایی شما است. شما باید این فرم را قبل از تعیین وقت مصاحبه با سفارت آمریکا انجام دهید.

راهنمای تکمیل فرم Ds 160

فرم DS-160 یک فرم الکترونیکی است که برای درخواست ویزای غیرمهاجرتی به آمریکا باید تکمیل و ارسال شود. این فرم شامل سوالاتی در مورد اطلاعات شخصی، تحصیلی، حرفه‌ای، سفرهای گذشته و قصد سفر به آمریکا می‌باشد. برای تکمیل این فرم، شما نیاز به داشتن پاسپورت معتبر، عکس دیجیتال، شماره تاییدیه SEVIS (در صورتی که قصد مطالعه یا کار آموزی دارید) و شماره تاییدیه پرداخت هزینه ویزا (MRV) دارید. شما می‌توانید از این لینک به فرم دسترسی پیدا کنید و با انتخاب محل مصاحبه خود، فرم را شروع کنید.

برای راهنمای مرحله به مرحله تکمیل فرم، می‌توانید از این وبلاگ استفاده کنید. این فرم به زبان انگلیسی باید پر شود و شما باید اطلاعات را به دقت وارد کنید.

چقدر زمان لازم است تا فرم DS-160 را تکمیل کنید؟

برای تکمیل فرم DS-160 به صورت آنلاین  تقریباً 90 دقیقه زمان نیاز دارید. اما شما می‌توانید فرم را در طول 30 روز ذخیره و ادامه دهید. پس از تکمیل فرم، شما باید صفحه تاییدیه را پرینت کرده و آن را به مصاحبه ویزا ببرید.

اگر درخواست شما تایید شود، متوسط زمان پردازش ویزا 7 تا 10 روز کاری به اضافه زمان تحویل می‌باشد.

نکات مهم پر کردن فرم DS160

برای پر کردن این فرم به صورت صحیح، باید به چند نکته مهم توجه کنید:

 • پاسخ به تمام سوالات فرم باید به زبان انگلیسی باشد. فقط در مواردی که از شما خواسته شده است، می‌توانید نام و نام خانوادگی خود را به حروف زبان کشور محل تولد خود بنویسید.
 • دقت کنید که زمان پر کردن فرم محدود است و اگر بیش از ۲۰ دقیقه به فرم دسترسی نداشته باشید، اطلاعات صفحه جاری از بین خواهد رفت. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید شماره Applicant ID را که در بالا و گوشه سمت راست فرم نشان داده می‌شود، یادداشت کنید و با استفاده از گزینه Retrieve Application فرم را مجددا بازیابی کنید.
 • اگر می‌خواهید فرم را بعد از ۳۰ روز تکمیل کنید، باید در آخرین صفحه فرم گزینه Save را انتخاب کنید تا بتوانید فرم را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید. در غیر این صورت، فرم و شماره Applicant ID شما منقضی خواهد شد.
 • کلیه مدارک و اطلاعات مربوط به هویت، تحصیل، شغل، سفر، مالی و غیره را هنگام پر کردن فرم به همراه داشته باشید و به دقت وارد کنید.
 • یک عکس دیجیتال از خود را برای بارگذاری روی فرم آماده کنید. این عکس باید رنگی، با اندازه ۶۰۰*۶۰۰ پیکسل، با پس زمینه سفید، با حالت چهره خنثی و چشم‌های باز باشد و در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • پس از تکمیل و ارسال فرم، یک صفحه تأییدیه با یک بارکد برای شما نمایش داده خواهد شد. این صفحه را پرینت کنید و در مصاحبه ویزا به همراه داشته باشید.

مدارک لازم پر کردن فرم DS-160 :

برای پر کردن فرم DS-160، شما به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اسکن یک عکس جدید با پس زمینه سفید در سایز 55 و رزولوشن 600600
 • پاسپورت معتبر
 • برنامه سفر (اگر قصد سفر به آمریکا را با هدف خاصی دارید)
 • شماره تاییدیه SEVIS (اگر قصد مطالعه یا کار آموزی دارید)
 • شماره تاییدیه پرداخت هزینه ویزا (MRV)
 • اطلاعات شبکه‌های اجتماعی که در 5 سال گذشته استفاده کرده‌اید
 • اطلاعات سفرهای خارجی، شماره تلفن‌ها و آدرس‌های ایمیل در 5 سال گذشته
 • اطلاعات خویشاوندانی که در آمریکا زندگی می‌کنند.

 

سوالات متداول

شماره Applicant ID را گم کردم چکار کنم ؟شماره Applicant ID یک شناسه منحصر به فرد است که به شما در زمان ثبت نام در یک سایت یا سرویس داده می شود. این شماره ممکن است برای پیگیری وضعیت درخواست شما، ورود به حساب کاربری شما، یا بازیابی رمز عبور شما مورد نیاز باشد. بنابراین، توصیه می شود که این شماره را در جایی امن نگه دارید و فراموش نکنید.

اگر شماره Applicant ID خود را فراموش کرده باشید، ممکن است بتوانید با استفاده از ایمیل، شماره تلفن، یا سوالات امنیتی خود را شناسایی کنید و شماره خود را بازیابی کنید. این روش بستگی به نوع سایت یا سرویسی که شما ثبت نام کرده اید دارد. برای مثال، اگر شماره Applicant ID خود را برای سایت اپل آیدی فراموش کرده باشید، می توانید از طریق سایت iforgot.apple.com اقدام به بازیابی آن کنید.

اگر این روش ها برای شما کار نکرد، ممکن است بتوانید با تماس با پشتیبانی سایت یا سرویس مورد نظر خود، مشکل خود را حل کنید. اما این روش ممکن است زمان بر و پیچیده باشد و نیاز به ارائه مدارک هویتی داشته باشد. بنابراین، بهتر است که از از دست دادن یا فراموش کردن شماره Applicant ID خود جلوگیری کنید.

 

چگونه می توانم هزینه ویزای آمریکا را پرداخت کنم؟

برای پرداخت هزینه ویزای آمریکا، شما دو روش اصلی دارید: پرداخت نقدی یا پرداخت با کارت اعتباری. برای پرداخت نقدی، شما باید یک حساب کاربری در این وب‌سایت ایجاد کنید و اطلاعات متقاضی را ثبت کنید. سپس پرداخت نقدی را انتخاب کنید و برگه دستورالعمل پرداخت نقدی را دانلود و چاپ کنید. بعد از آن، شما باید به یکی از شعب بانک ملت مراجعه کرده و مبلغ مورد نظر را به حساب سفارت آمریکا واریز کنید. پس از پرداخت، شما باید یک رسید پرداخت دریافت کنید که شامل یک شماره تاییدیه ۱۲ رقمی است.

این شماره را باید در وب‌سایت وارد کنید تا بتوانید وقت مصاحبه را تعیین کنید. برای پرداخت با کارت اعتباری، شما باید همانند روش نقدی یک حساب کاربری در این وب‌سایت ایجاد کنید و اطلاعات متقاضی را ثبت کنید. سپس پرداخت با کارت اعتباری را انتخاب کنید و مبلغ مورد نظر را با کارت خود پرداخت کنید. پس از پرداخت، شما باید یک شماره تاییدیه ۱۰ رقمی دریافت کنید که باید در وب‌سایت وارد کنید تا بتوانید وقت مصاحبه را تعیین کنید. هزینه ویزای آمریکا بستگی به نوع ویزایی که می‌خواهید درخواست کنید دارد. برای بیشتر ویزاهای غیرمهاجرتی، هزینه ۱۶۰ دلار آمریکا است. اما برای برخی ویزاهای دیگر، ممکن است هزینه بیشتری لازم باشد

شرایط عکس فرم Ds160

برای ارسال عکس در فرم DS-160، شما باید مطابق با دستورالعمل های سفارت آمریکا عکسی را انتخاب کنید که:

 • رنگی و با فرمت JPEG باشد.
 • اندازه فایل عکس حداکثر 240 کیلوبایت باشد.
 • ابعاد عکس 600*600 پیکسل باشد.
 • در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • پیش زمینه سفید ساده داشته باشد.
 • تمام چهره و دقیقا از روبرو گرفته شده باشد.
 • حالت چهره خنثی و چشم ها باز باشد.

اگر عکس شما با این مشخصات مطابق نباشد، ممکن است فرم شما رد شود یا مصاحبه شما به تعویق بیفتد. بنابراین، توصیه می شود که عکس خود را با دقت انتخاب کنید و از یک عکاس حرفه ای استفاده کنید

چه کسانی باید فرم Ds160 را پر بکنند ؟

کسانی که باید این فرم را پر کنند عبارتند از:

 • هر متقاضی که قصد دارد با اخذ ویزای موقت مانند ویزای بازدیدکننده B1/B2، ویزای دانشجویی F1، ویزای کاری H1B و غیره به ایالات متحده سفر کند.
 • هر متقاضی که قصد دارد برای ازدواج با اخذ ویزای K-1 به ایالات متحده وارد شود.
 • شهروندان مکزیکی متقاضی ویزای TN باید فرم DS-160 را تکمیل و ارسال کنند.
تکمیل فرم ds 160 توسط اپلای نو
برای تکمیل فرم DS160 توسط اپلاینو و همین طور گرفتن وقت سفارت آمریکا 

راهنمای فارسی تکمیل فرم Ds 160 مرحله به مرحله

 

راهنمای فارسی تکمیل فرم Ds 160 مرحله به مرحله به زودی در این مقاله قرار می گیرد.

برای تکمیل فرم DS-160، شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • به وب‌سایت ceac.state.gov/genniv بروید و محل مصاحبه خود را انتخاب کنید.
 • یک شماره Applicant ID دریافت کنید و یک سوال امنیتی انتخاب کنید.
 • اطلاعات شخصی، تحصیلی، حرفه‌ای، سفرهای گذشته و آینده به آمریکا را وارد کنید.
 • یک عکس دیجیتال با مشخصات مورد نیاز را آپلود کنید یا بعدا به فرم اضافه کنید.
 • اطلاعات را بررسی کنید و فرم را امضا و ارسال کنید.
 • صفحه تاییدیه را پرینت کرده و در روز مصاحبه همراه خود داشته باشید.

این فرم به زبان انگلیسی باید پر شود و شما باید اطلاعات را به دقت وارد کنید.

تفاوت فرم DS-160 و فرم DS-260

فرم DS-160 و فرم DS-260 دو نوع فرم مهاجرتی هستند که برای درخواست ویزای آمریکا استفاده می‌شوند. اما تفاوت اصلی آن‌ها در این است که فرم DS-160 برای ویزای غیرمهاجرتی و فرم DS-260 برای ویزای مهاجرتی مورد نیاز است. به عبارت دیگر، اگر شما قصد دارید به صورت موقت به آمریکا سفر کنید، مثلا برای تحصیل، توریستی، کاری یا درمانی، باید فرم DS-160 را تکمیل و ارسال کنید.

اما اگر شما قصد دارید به صورت دائم به آمریکا مهاجرت کنید، مثلا از طریق برنده شدن در لاتاری، ازدواج با شهروند آمریکایی، سرمایه‌گذاری یا کار کردن در آمریکا، باید فرم DS-260 را تکمیل و ارسال کنید. هر دو فرم باید به صورت الکترونیکی پر و ارسال شوند و شامل سوالاتی در مورد اطلاعات شخصی، تحصیلی، حرفه‌ای و سفرهای گذشته و آینده به آمریکا می‌باشند..

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top