برای مهاجرت چه مدرک زبانی بگیرم؟

برای مهاجرت به هر کشور چه مدرک زبانی بگیریم؟

برای مهاجرت به کانادا، شما باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی را ارائه دهید. مدرک زبان انگلیسی مورد تایید کانادا آیلتس (IELTS) یا سلپیپ (CELPIP) است. مدرک زبان فرانسوی مورد تایید کانادا تف (TEF) یا تسف (TCF) است. نمره مورد نیاز برای مدرک زبان بستگی به روش مهاجرتی که انتخاب می‌کنید دارد. برای مثال، اگر از طریق برنامه اکسپرس اینتری مهاجرت کنید، باید حداقل نمره CLB 7 را در هر چهار مهارت زبانی (شنیداری، خواندنی، نوشتاری و گفتاری) کسب کنید.

 

مدرک زبان معتبر برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا، شما باید توانایی خود را در یکی از دو زبان رسمی کانادا که انگلیسی و فرانسه هستند، اثبات کنید. برای این منظور، شما باید در آزمون‌های زبانی معتبر شرکت کنید و نمره مورد نیاز را کسب کنید. برخی از آزمون‌های زبانی مورد تایید کانادا عبارتند از:

 • برای زبان انگلیسی: IELTS، CELPIP، CAEL
 • برای زبان فرانسه: TEF، TCF

نمره مورد نیاز در این آزمون‌ها بستگی به نوع برنامه مهاجرتی شما دارد. به طور کلی، شما باید حداقل سطح 4 در معیار زبان کانادایی (CLB) را در هر چهار مهارت زبانی (شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن) داشته باشید. اگر شما به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه تسلط داشته باشید، شما می‌توانید امتیاز بیشتری برای مهاجرت کسب کنید.

مدرک زبان معتبر برای مهاجرت به استرالیا

برای مهاجرت به استرالیا، شما باید توانایی خود را در زبان انگلیسی با یکی از مدارک زبانی مورد تایید این کشور اثبات کنید. مدرک زبانی مورد نیاز بستگی به نوع ویزایی که می‌خواهید درخواست کنید دارد. برخی از مدارک زبانی مورد قبول استرالیا عبارتند از:

 • آیلتس (IELTS)
 • پیرسون (PTE)
 • تافل (TOEFL iBT)
 • کمبریج انگلیش (CAE)
 • آزمون تخصصی زبان مشاغل علوم پزشکی (OET)

مدرک زبان معتبر برای مهاجرت به آمریکا

برای مهاجرت به آمریکا، شما باید توانایی خود را در زبان انگلیسی اثبات کنید. برای این منظور، شما باید در یکی از آزمون‌های زبانی معتبر شرکت کنید و نمره مورد نیاز را کسب کنید. برخی از آزمون‌های زبانی مورد تایید آمریکا عبارتند از:

 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language): این آزمون از سطح مبتدی تا پیشرفته را اندازه‌گیری می‌کند و در چهار مهارت شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن سوالاتی را مطرح می‌کند. نمره مورد نیاز در این آزمون بستگی به نوع برنامه مهاجرتی شما دارد. به طور کلی، شما باید حداقل 70 از 120 امتیاز را کسب کنید.
 • IELTS (International English Language Testing System): این آزمون از سطح مبتدی تا پیشرفته را اندازه‌گیری می‌کند و در چهار مهارت شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن سوالاتی را مطرح می‌کند. نمره مورد نیاز در این آزمون بستگی به نوع برنامه مهاجرتی شما دارد. به طور کلی، شما باید حداقل 6.5 از 9 امتیاز را کسب کنید.
 • Duolingo (Duolingo English Test): این آزمون یک آزمون آنلاین است که در 45 دقیقه سطح زبان شما را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمون در برخی از دانشگاه‌ها و برنامه‌های مهاجرتی پذیرفته شده است. نمره مورد نیاز در این آزمون بستگی به نوع برنامه مهاجرتی شما دارد. به طور کلی، شما باید حداقل 95 از 160 امتیاز را کسب کنید.
 • PTE (Pearson Test of English): این آزمون یک آزمون کامپیوتری است که در 3 ساعت سطح زبان شما را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمون در برخی از دانشگاه‌ها و برنامه‌های مهاجرتی پذیرفته شده است. نمره مورد نیاز در این آزمون بستگی به نوع برنامه مهاجرتی شما دارد. به طور کلی، شما باید حداقل 58 از 90 امتیاز را کسب کنید.

پیشنهاد ویژه : حداقل نمره زبان برای مهاجرت

مدرک زبان معتبر برای مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان، شما باید مدرک زبان آلمانی را از یکی از موسسات مورد تایید سفارت این کشور ارائه دهید. انواع مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت عبارتند از:

مدرک زبان آلمانی گوته (Goethe-Zertifikat) که سطوح مختلف زبان آلمانی را از A1 تا C2 ارزیابی می‌کند.
مدرک زبان آلمانی TestDaF که برای کسانی مناسب است که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان هستند و سطح مهارت را از B2 تا C1 ارزیابی می‌کند.
مدرک زبان آلمانی TELC که برای افرادی طراحی شده است که به دنبال ارزیابی مهارت‌های زبان آلمانی خود برای اهداف آموزشی یا حرفه‌ای هستند و سطوح مختلفی از A1 تا C2 را ارائه می‌دهد.
مدرک زبان آلمانی DSH که برای کسانی مناسب است که می‌خواهند در دوره‌های تحصیلی آلمان شرکت کنند و سطح مهارت را از B2 تا C2 ارزیابی می‌کند.
مدرک زبان آلمانی OSD که توسط سفارت اتریش در ایران برگزار می‌شود و سطوح مختلف زبان آلمانی را از A1 تا C2 ارزیابی می‌کند.
مدرک زبان آلمانی TestAS که برای کسانی مناسب است که می‌خواهند در دوره‌های تحصیلی آلمان شرکت کنند و توانایی‌های شناختی و تحلیلی آن‌ها را ارزیابی می‌کند.
هر روش مهاجرتی به آلمان مدرک زبان متفاوتی را نیاز دارد. برای مثال، برای مهاجرت کاری به آلمان، شما باید حداقل سطح B1 را در آزمون گوته یا TELC داشته باشید. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، شما باید حداقل سطح C1 را در آزمون TestDaF یا DSH داشته باشید.

نام مدرک سطوح زبان مناسب برای
گوته (Goethe-Zertifikat) A1 تا C2 تحصیل، کار، مهاجرت
TestDaF B2 تا C1 تحصیل در دانشگاه‌های آلمان
TELC A1 تا C2 تحصیل، کار، مهاجرت
DSH B2 تا C2 تحصیل در دانشگاه‌های آلمان
OSD A1 تا C2 تحصیل، کار، مهاجرت
TestAS B1 تا C1 تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

چقدر طول میکشه تا TestAS بگیریم؟

TestAS یک آزمون استاندارد شده است که توانایی‌های ذهنی مهم برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمون برای داوطلبان تحصیلی خارجی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، طراحی شده است.

برای شرکت در TestAS، شما باید ثبت‌نام کنید و هزینه آزمون را پرداخت کنید. شما می‌توانید بین دو فرمت دیجیتال و کاغذی TestAS انتخاب کنید. هر دو فرمت در یک مرکز آزمون انجام می‌شوند، اما یکی روی کامپیوتر و دیگری روی کاغذ است. هر دو فرمت همان مهارت‌ها و توانایی‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند و همان خواسته‌ها را از شرکت‌کنندگان دارند.

TestAS شامل یک آزمون اصلی و یک ماژول تخصصی است. در هنگام ثبت‌نام، شما باید یکی از چهار ماژول تخصصی زیر را انتخاب کنید:

 • علوم انسانی، فرهنگی و اجتماعی
 • ریاضیات، علوم کامپیوتر و طبیعی
 • مهندسی
 • اقتصاد

مدت زمان TestAS حدود 4 ساعت است. آزمون اصلی 110 دقیقه و ماژول تخصصی 150 دقیقه طول می‌کشد. بین آن‌ها یک وقفه 20 دقیقه‌ای وجود دارد.

نتایج TestAS بعد از گذراندن آزمون به شما اعلام می‌شوند. اگر در فرمت دیجیتال شرکت کرده باشید، نتایج شما بعد از 10 روز کاری در دسترس خواهند بود. اگر در فرمت کاغذی شرکت کرده باشید، نتایج شما بعد از 6 هفته در دسترس خواهند بود.

زمان لازم برای گرفتن مدرک زبان المانی TELC

TELC مخفف The European Language Certificates است و یک آزمون بین‌المللی برای ده زبان است. این آزمون یک آزمون استاندارد است، یعنی سوالات در هر جایی که آزمون را بدهید یکسان خواهند بود. این آزمون نشان می‌دهد که توانایی زبان خارجی شما چقدر است و در چه سطحی از چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) قرار دارید.

برای گرفتن TELC، شما باید یک مرکز آزمون را پیدا کنید و ثبت‌نام کنید. مراکز آزمون TELC در بیش از ۲۰ کشور وجود دارند و شما می‌توانید یکی را از این لیست انتخاب کنید. هزینه و زمان آزمون بستگی به مرکز آزمون و سطح زبان شما دارد. معمولاً آزمون‌های TELC بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو هزینه دارند و بین ۱ تا ۴ ساعت طول می‌کشند.

پس از گذراندن آزمون، شما باید چند هفته صبر کنید تا نتیجه را دریافت کنید. مدت زمان ارسال نتایج بستگی به مرکز آزمون و سطح زبان شما دارد. معمولاً نتایج آزمون‌های سطح A و B بین ۴ تا ۶ هفته و نتایج آزمون‌های سطح C بین ۶ تا ۸ هفته ارسال می‌شوند.

چقدر طول میکشه تا OSD بگیریم؟

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک OSD بستگی به چند عامل دارد، از جمله:

 • سطح زبان آلمانی شما قبل از شروع آمادگی
 • نمره مورد نظر شما در آزمون
 • میزان تلاش و مطالعه شما برای بهبود مهارت‌های زبانی
 • نحوه نمره‌دهی و اعتراض به نتیجه آزمون

به طور کلی، اگر شما در سطح متوسط (intermediate) قرار داشته باشید، حدود یک سال و نیم تا دو سال زمان نیاز خواهید داشت تا مدرک OSD را با نمره قابل قبول بگیرید. البته این مدت زمان ممکن است با توجه به عوامل فوق کمتر یا بیشتر شود.

بعد از شرکت در آزمون، شما می‌توانید نتیجه آن را پس از ۱۰ روز کاری به صورت آنلاین مشاهده کنید. اگر تمایل دارید مدرک خود را به صورت فیزیکی دریافت کنید، می‌بایست ۱۵ تا ۲۰ روز کاری صبر کنید. اگر با نتیجه آزمون مخالفت داشته باشید، می‌توانید با پر کردن فرم اعتراض تقاضای بررسی دوباره کنید، اما این کار ممکن است تا ۴ تا ۶ هفته طول بکشد.

چقدر طول میشکه تا TestDaF بگیریم؟

TestDaF یک آزمون زبان آلمانی است که برای افرادی که می‌خواهند در آلمان تحصیل، تحقیق یا کار کنند، طراحی شده است. این آزمون سطوح B2 تا C1 را از شش سطح مرجع اروپایی مشترک برای زبان‌ها (CEFR) پوشش می‌دهد. با موفقیت در تمام چهار بخش آزمون TestDaF در سطح 4 TestDaF، شما می‌توانید مهارت زبانی لازم برای پذیرش در تقریبا هر رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آلمان را اثبات کنید. این آزمون توسط تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آلمان و چین شناخته شده است.

برای شرکت در این آزمون، دانش زبان تخصصی لازم نیست. شما می‌توانید این آزمون را در بیش از 500 مرکز آزمون در 100 کشور دنیا بدهید. تاریخ‌های آزمون TestDaF توسط موسسه TestDaF مشخص می‌شوند.

چقدر طول میکشه تا گوته (Goethe-Zertifikat) را بگیریم؟

گوته (Goethe-Zertifikat) یک آزمون بین‌المللی برای سنجش توانایی زبان آلمانی است. این آزمون در سطوح مختلف از A1 تا C2 برگزار می‌شود و مورد قبول بسیاری از کشورها، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها است.

برای گرفتن گوته، شما باید یک مرکز آزمون را پیدا کنید و ثبت‌نام کنید. مراکز آزمون گوته در بیش از ۹۰ کشور وجود دارند و شما می‌توانید یکی را از این نقشه انتخاب کنید. هزینه و زمان آزمون بستگی به مرکز آزمون و سطح زبان شما دارد. معمولاً آزمون‌های گوته بین ۵۰ تا ۲۵۰ یورو هزینه دارند و بین ۱ تا ۵ ساعت طول می‌کشند3.

پس از گذراندن آزمون، شما باید چند هفته صبر کنید تا نتیجه را دریافت کنید. مدت زمان ارسال نتایج بستگی به مرکز آزمون و سطح زبان شما دارد. معمولاً نتایج آزمون‌های گوته بین ۴ تا ۱۰ هفته ارسال می‌شوند.

چقدر طول میکشه DSH بگیریم؟

DSH یک آزمون زبان آلمانی است که برای داوطلبان تحصیلی خارجی که قصد دارند در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، طراحی شده است. این آزمون شامل یک آزمون اصلی و یک ماژول تخصصی است که در چهار زمینه علوم انسانی، فرهنگی و اجتماعی، ریاضیات، علوم کامپیوتر و طبیعی، مهندسی و اقتصاد ارائه می‌شود.

برای شرکت در DSH، شما باید ثبت‌نام کنید و هزینه آزمون را پرداخت کنید. شما می‌توانید بین دو فرمت دیجیتال و کاغذی DSH انتخاب کنید. هر دو فرمت در یک مرکز آزمون انجام می‌شوند.

مدت زمان DSH حدود 4 ساعت است. آزمون اصلی 110 دقیقه و ماژول تخصصی 150 دقیقه طول می‌کشد. بین آن‌ها یک وقفه 20 دقیقه‌ای وجود دارد.

نتایج DSH بعد از گذراندن آزمون به شما اعلام می‌شوند. اگر در فرمت دیجیتال شرکت کرده باشید، نتایج شما بعد از 10 روز کاری در دسترس خواهند بود. اگر در فرمت کاغذی شرکت کرده باشید، نتایج شما بعد از 6 هفته در دسترس خواهند بود.

چقدر طول میکشه تا مدرک آیتلس بگیریم؟

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس بستگی به چند عامل دارد، از جمله:

 • سطح زبان انگلیسی شما قبل از شروع آمادگی
 • نمره مورد نظر شما در آزمون
 • میزان تلاش و مطالعه شما برای بهبود مهارت‌های زبانی
 • نحوه نمره‌دهی و اعتراض به نتیجه آزمون

به طور کلی، اگر شما در سطح متوسط (intermediate) قرار داشته باشید، حدود یک سال و نیم تا دو سال زمان نیاز خواهید داشت تا مدرک آیلتس را با نمره قابل قبول بگیرید. البته این مدت زمان ممکن است با توجه به عوامل فوق کمتر یا بیشتر شود.

بعد از شرکت در آزمون، شما می‌توانید نتیجه آن را پس از 13 روز به صورت آنلاین مشاهده کنید. اگر تمایل دارید مدرک خود را به صورت فیزیکی دریافت کنید، می‌بایست 11 تا 15 روز صبر کنید. اگر با نتیجه آزمون مخالفت داشته باشید، می‌توانید با پر کردن فرم اعتراض تقاضای بررسی دوباره کنید، اما این کار ممکن است تا 21 روز طول بکشد.

 

چقدر طول میکشه تا تافل بگیریم؟

مدت زمان گرفتن مدرک تافل حدود ۲ سال است. برای کسب نمره بالا در آزمون، پیشنهاد می‌شود که به سطح قابل قبولی در زبان انگلیسی برسید1. مراحل گرفتن مدرک تافل شامل یادگیری زبان انگلیسی، دوره آمادگی تافل، و شرکت در آزمون تافل می‌شود1. مدت زمان گرفتن مدرک تافل با توجه به تلاش، پشتکار زبان‌آموزان، شیوه تدریس، شیوه آموزشی اساتید و… متفاوت است.

چقدر طول میکشه تا کمبریج انگلیش بگیریم؟

کمبریج انگلیش یک آزمون زبان انگلیسی است که برای افرادی که می‌خواهند در حوزه‌های فنی، علمی و انجینیری کار یا تحصیل کنند، طراحی شده است. این آزمون سطح B2 را از شش سطح مرجع اروپایی مشترک برای زبان‌ها (CEFR) پوشش می‌دهد. با موفقیت در این آزمون، شما می‌توانید مهارت زبانی لازم برای ارتباط با همکاران، مشتریان و کارفرمایان خود را اثبات کنید. این آزمون توسط بسیاری از دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های بین‌المللی شناخته شده است.

برای شرکت در این آزمون، شما باید ثبت‌نام کنید و هزینه آزمون را پرداخت کنید. تاریخ‌ها و مکان‌های آزمون در هر کشور متفاوت است. برای اطلاع از تاریخ‌ها و مکان‌های آزمون در ایران، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

مدت زمان آزمون حدود 2 ساعت و 45 دقیقه است و شامل چهار بخش است: شنیداری، خواندنی، نوشتاری و گفتاری. شما می‌توانید نمره خود را بعد از 4 تا 6 هفته از طریق ایمیل یا پست دریافت کنید. نمره شما بر اساس مقیاس گیشه کمبریج انگلیش از 100 تا 190 اعلام می‌شود. برای رسیدن به سطح B2، شما باید حداقل 160 نمره کسب کنید.

 

چقدر طول میکشه تا پیرسون دریافت کنیم؟

این آزمون یک آزمون بین‌المللی برای سنجش توانایی زبان انگلیسی است. این آزمون در دو نوع عمومی و آکادمیک برگزار می‌شود و در سطوح مختلف از A1 تا C2 ارزیابی می‌کند. این آزمون مورد قبول بسیاری از کشورها، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها است.

برای گرفتن پیرسون، شما باید یک مرکز آزمون را پیدا کنید و ثبت‌نام کنید. مراکز آزمون پیرسون در بیش از ۵۰ کشور وجود دارند و شما می‌توانید یکی را از [این نقشه] انتخاب کنید. هزینه و زمان آزمون بستگی به مرکز آزمون و نوع آزمون شما دارد. معمولاً آزمون‌های پیرسون بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه دارند و بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشند.

پس از گذراندن آزمون، شما باید چند روز صبر کنید تا نتیجه را دریافت کنید. مدت زمان ارسال نتایج بستگی به مرکز آزمون و نوع آزمون شما دارد. معمولاً نتایج آزمون‌های پیرسون بین ۲ تا ۵ روز کاری ارسال می‌شوند.

چقدر طول میکشد تا Duolingo دریافت کنیم؟

Duolingo یک آزمون زبان انگلیسی است که می‌توانید آن را آنلاین و با استفاده از گوشی هوشمند یا کامپیوتر خود بدهید. این آزمون در سطوح مختلف از A1 تا C2 ارزیابی می‌کند و مورد قبول بسیاری از دانشگاه‌ها و سازمان‌ها است.

برای گرفتن Duolingo، شما باید به وب‌سایت Duolingo بروید و ثبت‌نام کنید. سپس شما باید یک زمان و یک محل مناسب برای آزمون را انتخاب کنید. هزینه آزمون Duolingo ۴۹ دلار است.

آزمون Duolingo حدود یک ساعت طول می‌کشد و شامل بخش‌های شنیداری، خواندنی، نوشتاری و گفتاری است. پس از گذراندن آزمون، شما باید ۲۴ تا ۷۲ ساعت صبر کنید تا نتیجه را دریافت کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top