روادید یا ویزای شینگن

ویزای شنگن یک مجوز سفر به منطقه شینگن است که شامل 27 کشور اروپایی می‌شود. با این ویزا می‌توانید به تمامی کشورهای عضو شینگن سفر کنید و در این کشورها آزادانه و به مدت 90 روز اقامت کنید.

مشخصات کلی ویزای شینگن:

 • کشورهای عضو شینگن: 27 کشور اروپایی
 • چگونگی اخذ ویزا: مراجعه به سفارت کلیه کشورهای عضو شینگن
 • مدت اعتبار ویزا: 3 تا 6 ماه
 • درخواست برای اخذ ویزا: 3 تا 6 ماه قبل از تاریخ سفر
 • مدت مجاز اقامت: 90 روز
 • شرایط اخذ ویزا: داشتن تمکن مالی، گردش حساب بانکی، دعوتنامه (الزامی نیست)

برای اخذ ویزای شینگن باید مراحل خاصی را طی کنید. این مراحل شامل تکمیل فرم مشاوره، ارائه مدارک مورد نیاز، و مصاحبه با سفارت می‌شود.

فهرست مطالب:

 1. ویزای شینگن شامل کدام کشورهاست؟
 2. کشورهای معاف از ویزای شینگن
 3. انواع ویزای شینگن
 4. ویزای تایپ A شنگن
 5. ویزای تایپ B شنگن – ویزای ترانزیت شینگن
 6. ویزای تایپ C شنگن-ویزای توریستی شینگن
 7. ویزای تایپ D شنگن – ویزای ملی شینگن
 8.  ویزای ویزای تایپ LTV شنگن –ویزای محدود منطقه‌ای Schengen
 9. شرایط ویزای شینگن
 10. چگونه ویزای شینگن بگیریم؟ مراحل دریافت ویزای شنگن
 11. مدارک ویزای شینگن
 12. هزینه ویزای شینگن چقدر است؟
 13. زمان درخواست ویزای شینگن
 14. سوالات رایج مصاحبه ویزای شینگن
 15. راحت ترین کشور برای ویزای شینگن
 16. سخت ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن
 17. دانلود فرم‌ درخواست ویزای شینگن
 18. مزایای ویزای شینگن
 19. استعلام ویزای شینگن
 20. دلایل ریجکتی ویزای شینگن
 21. رفع ریجکتی ویزای شینگن
 22. تفاوت ویزای کانادا و شینگن
 23. سریع ترین روش اخذ ویزای شینگن
 24. ویزای شینگن ارزان، تضمینی و فوری
 25. زمان بازگشایی سفارت ها
 26. قانون ۹۰/۱۸۰ ویزای شنگن
 27. ویزاهای دارای اعتبار محدود (LTV)
 28. محدوده شنگن در اروپا
 29. اعتبار ویزای شنگن
 30. سوالات متداول دریافت ویزای شنگن

ویزای شینگن شامل کدام کشورهاست؟

حوزه شنگن شامل 27 کشور اروپایی است. این کشورها عبارتند از:

 1. اتریش
 2. مجارستان
 3. بلژیک
 4. جمهوری چک
 5. دانمارک
 6. استونی
 7. فنلاند
 8. فرانسه
 9. آلمان
 10. یونان
 11. هلند
 12. اسلوونی
 13. ایسلند
 14. نروژ
 15. لهستان
 16. پرتغال
 17. اسلواکی
 18. اسپانیا
 19. سوئد
 20. سوئیس
 21. مالت
 22. ایتالیا
 23. لتونی
 24. لیختن‌اشتاین
 25. لیتوانی
 26. لوکزامبورگ
 27. کرواسی

لطفاً توجه داشته باشید که برخی از کشورهای اروپایی مانند بلغارستان، قبرس و رومانی هنوز عضو شنگن نیستند. همچنین، کشورهایی مانند ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس عضو کشورهای شنگن هستند، اما عضو اتحادیه اروپا نیستند.

کشورهای معاف از ویزای شینگن

پیمان شینگن در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور بلژیک، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند به امضا رسید و 21 کشورهای دیگر به‌تدریج به این معاهده ملحق شدند. در حال حاضر 26 کشور عضو منطقه شینگن محسوب می‌شوند و دارندگان ویزای شینگن می‌توانند به این 26 کشور سفر کنند.

با ویزای شینگن علاوه بر سفر به 26 کشور عضو این منطقه، سفر به 45 کشور دیگر جهان هم برای شما ممکن خواهد بود. برای ورود به بعضی از این کشورها شما نیاز به ویزای شینگن مولتی خواهید داشت اما اکثر این کشور‌ها ویزای سینگل را برای ورود بدون ویزا قبول می‌کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است تا زمان حاضر تغییر کرده باشد و برای اطلاعات بروز و دقیق تر، به سایت رسمی سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید.

چه کشور‌هایی عضو منطقه شینگن نیستند؟

منطقه شینگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس می‌شود. اما همه کشور‌های اروپایی عضو پیمان شنگن نیستند. برخی از کشور‌ها مثل انگلستان در این محدوده قرار ندارند.

همچنین در حال حاضر کرواسی، بلغارستان و رومانی در حال پیوستن به حوزه شنگن هستند و در‌خواست خود را برای عضویت به این منطقه ارسال کرده‌اند. بریتانیا یکی از بزرگترین و قدرتمند ترین کشورهای غیر شینگن در اروپا است.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن در انواع متفاوتی ارائه می‌شود، که هر یک برای یک منظور خاص طراحی شده‌اند. این ویزاها بر اساس سه عامل اصلی دسته‌بندی می‌شوند: اولاً، هدف سفر که می‌تواند تعطیلات، کار، تحصیل، یا هر هدف دیگری باشد. دوماً، مدت زمانی که ویزا معتبر است. این می‌تواند از چند روز تا چند ماه یا حتی چند سال باشد. سوماً، تعداد دفعاتی که می‌توانید به منطقه شینگن وارد شوید. برخی از ویزاها فقط برای یک ورود معتبر هستند، در حالی که دیگران اجازه می‌دهند شما چندین بار وارد شوید.

در نهایت، ویزاهای شینگن به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند: ویزای A, B, C, D. هر کدام از این ویزاها خصوصیات و قوانین خاص خود را دارند و برای شرایط مختلف سفر مناسب هستند. انتخاب درست نوع ویزا می‌تواند تاثیر زیادی بر تجربه سفر شما داشته باشد. پس از اینکه نوع ویزای مورد نیاز خود را مشخص کردید، می‌توانید فرآیند درخواست ویزا را شروع کنید. این فرآیند ممکن است شامل تکمیل فرم‌های درخواست، ارائه مدارک مورد نیاز، و مصاحبه با کنسولگری یا سفارت باشد. در نهایت، اگر درخواست شما تأیید شود، ویزای شینگن شما صادر خواهد شد و شما می‌توانید سفر خود را آغاز کنید.

 1. ویزای تایپ A: این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد عبور از منطقه حمل و نقل بین‌المللی فرودگاه‌های کشورهای شینگن را دارند.
 2. ویزای تایپ B (ویزای ترانزیت): این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند از کشورهای منطقه شینگن در راه به یک کشور منطقه شینگن سفر کنند.
 3. ویزای تایپ C (ویزای توریستی شینگن): این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر تفریحی و گردشگری را در کشور منطقه شینگن دارند و یا می‌خواهند به دیدار خویشاوندان خود در کشور مقصد بروند.
 4. ویزای تایپ D (ویزای ملی شینگن): این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت طولانی‌مدت در یک کشور منطقه شینگن را دارند.
 5. ویزای تایپ LTV (ویزای محدود منطقه‌ای): این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که فقط قصد سفر به یک یا چند کشور خاص منطقه شینگن را دارند.

هر نوع ویزا شرایط، مدارک و مدت اعتبار خاص خود را دارد.

ویزای تایپ A شینگن

ویزای تایپ A شنگن یک نوع ویزای ترانزیت است که برای دارندگان پاسپورت چندین کشور مشخص برای توقف و استفاده از فرودگاه‌های حوزه شنگن داده خواهد شد. با داشتن این نوع ویزا نمی‌توانید از فرودگاه خارج شوید و تنها مجاز به استفاده از سالن ترانزیت هستید.

شهروندان کشورهای زیر مجبور به دریافت ویزای حمل و نقل در هنگام عبور از منطقه حمل و نقل بین المللی هر فرودگاه کشورهای شینگن هستند:

 1. افغانستان
 2. بنگلادش
 3. کنگو
 4. اریتره
 5. اتیوپی
 6. غنا
 7. هند
 8. ایران
 9. عراق
 10. اردن
 11. لبنان
 12. میانمار / برمه
 13. نیجریه
 14. پاکستان
 15. سومالی
 16. سری لانکا
 17. سودان
 18. سوریه
 19. ترکیه

مدارک لازم برای دریافت ویزای تایپ A شنگن عبارتند از:

 • مدارکی که به سفارت کشور مورد نظر ثابت کند که متقاضی ویزا قصد اقامت در منطقه شنگن را ندارد.
 • مدارکی که مشروعیت و مجوز سفر را اثبات می‌کند (برای اتباع کشور سوم).
 • ویزای کشور مقصد آخر.

هزینه درخواست ویزای شینگن نوع A، هفتاد و چهار دلار می باشد و در سفارت خانه هر کشور به صورت نقدی پرداخت می شود.

ویزای تایپ B شنگن – ویزای ترانزیت شینگن

ویزای شنگن تایپ B یک ویزای ترانزیت است که برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند از کشور‌های منطقه شنگن در راه به یک کشور منطقه شنگن سفر کنند. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا بیش از یک کشور عضو شنگن را با هواپیما یا ماشین سفر کنید. ویزای ترانزیت می‌تواند برای یک، دو یا چند گذر صادر شود، با این حال، هر دوره ترانزیت شما نمی‌تواند از ۵ روز تجاوز کند.

به طور خاص، این ویزا به منظور سفرهای کوتاه کمتر از 5 روز صادر می‌شود. امروزه این ویزا زیر مجموعه ویزای C با شرط ترانزیت محسوب شده و دسته بندی جدا ندارد. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند از کشور‌های منطقه شنگن در راه به یک کشور منطقه شنگن سفر کنند. ویزای شنگن نوع B حق سفر بیش از یک کشور عضو شنگن به وسیله هواپیما یا یک ماشین را به شما می‌دهد.

ویزای تایپ C شنگن-ویزای توریستی شینگن

ویزای تایپ C شنگن یا ویزای کوتاه‌مدت شینگن، به افرادی که قصد اقامت کوتاه‌مدت در کشورهای منطقه شینگن را دارند، اعطا می‌شود. با داشتن این ویزا، شما می‌توانید تا 90 روز در طی هر 6 ماه در کشورهای منطقه شینگن اقامت داشته باشید1. این ویزا به ویزای توریستی شینگن نیز معروف است.

هدف شما از ورود به کشورهای منطقه شینگن روی نوع ویزای شینگن C شما موثر است. برای مثال، شما می‌توانید با هدف گردش و توریسم، تجارت، یا بازدید از آشنایان خود قصد سفر به این منطقه را داشته باشید.

ویزای شینگن نوع C برای حالت‌های زیر صادر می‌شود:

 • اگر با اهداف تجاری، تشکیل جلسات کاری و یا امضای قرارداد وارد کشور منطقه شینگن می‌شوید.
 • در صورتی که قصد دارید با خانواده یا آشنایان خود که در کشور مقصد اقامت دارند، دیدار کنید.
 • می‌خواهید برای تفریح و گذراندن تعطیلات خود به کشورهای این منطقه سفر کنید.
 • قصد دارید در مراسم و رویدادهای فرهنگی و ورزشی شرکت کنید.
 • اگر از نمایندگان یا هیئت رسمی و دیپلمات باشید و قصد شرکت در جلسات، مذاکرات و سایر رویدادهای دولتی را در کشور منطقه شینگن داشته باشید.
 • اگر به تشخیص پزشک با توجه به شرایطتان، نیاز به درمان در بیمارستان‌های یکی از کشورهای این منطقه دارید.
 • در صورتی که می‌خواهید در دوره‌های آموزشی (زیر 90 روز) شرکت کنید و یا در یک تحقیق و پژوهش مشارکت داشته باشید.

مدت اعتبار ویزای شینگن نوع C اعتبار این ویزا 90 روز در طی 6 ماه است. یعنی شما در طی 6 ماه از شروع اعتبار، می‌توانید تا 90 روز در کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشید.

هزینه ویزای شینگن تایپ c هزینه درخواست ویزای شینگن نوع c بااهداف توریستی برای بزرگسالان، ۶۰ یورو؛ کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، ۳۵ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشد.

ویزای تایپ D شنگن – ویزای ملی شینگن

ویزای تایپ D شنگن – ویزای ملی شینگن

ویزای تایپ D یا ویزای ملی شینگن برای افرادی که قصد تحصیل، کار و یا اقامت دائمی در یکی از کشور‌های شینگن را دارند صادر می‌شود. این ویزا اجازه اقامت بلند مدت (به شرط بازگشت بعد از اتمام زمان قانونی) در یک کشور را در قالب ویزای کار، ویزای تحصیل، ویزای پیوست به همسر و … به شما خواهد داد.

در طول دوره اقامت خود در کشور مقصد، دارنده ویزای شینگن، اجازه سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن را نیز خواهد داشت.

مدارک ویزای شینگن نوع D:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن نوع D
 • شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه
 • ۳ قطعه عکس رنگی
 • اسناد ملکی، مدارک شغلی، منابع مالی

هزینه درخواست ویزای شینگن نوع D تفاوتی با ویزای شنگن نوع C ندارد و بدین ترتیب ویزای نوع D برای بزرگسالان، 80 یورو، ویزای ملی کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال 40 یورو می باشد.

 ویزای ویزای تایپ LTV شنگن –ویزای محدود منطقه‌ای Schengen

ویزای تایپ LTV شنگن – ویزای محدود منطقه‌ای Schengen

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (Limited Territorial Validity Visa – LTV) مختص شرایط خاصی است که شما با آن فقط مجاز به ورود به یک کشور یا کشورهای خاصی هستید. این ویزا تنها برای یک منطقه محدود (مثلاً یک کشور خاص) صادر می‌شود.

این نوع ویزا در شرایطی صادر می‌شود که شما نیاز به سفر به یک کشور خاص دارید ولی به دلیل شرایط خاصی نمی‌توانید ویزای شنگن معمولی دریافت کنید.

مدارک ویزای شینگن نوع LTV:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن نوع LTV
 • شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه
 • ۳ قطعه عکس رنگی
 • اسناد ملکی، مدارک شغلی، منابع مالی

هزینه درخواست ویزای شینگن نوع LTV تفاوتی با ویزای شنگن نوع C ندارد و بدین ترتیب ویزای نوع LTV برای بزرگسالان، 80 یورو، ویزای ملی کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال 40 یورو می باشد.

شرایط ویزای شینگن

آیا برای گرفتن ویزای شنگن باید شرایط خاصی داشته باشیم؟

بله، برای دریافت ویزای شینگن شرایط خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند:

 1. مستندات مورد نیاز: شما باید تمام مستندات مورد نیاز را فراهم کنید، از جمله عکس پاسپورت، اطلاعات شخصی، گردش حساب بانکی و مدارک مالی.
 2. هدف سفر: شما باید هدف خود را از سفر به منطقه شینگن مشخص کنید. این می‌تواند گردشگری، کار، تحصیل یا دیدار با خانواده باشد.
 3. توانایی مالی: شما باید بتوانید نشان دهید که توانایی مالی لازم برای پشتیبانی از خود در طول سفرتان را دارید.
 4. بیمه مسافرتی: شما باید بیمه مسافرتی داشته باشید که حداقل 30,000 یورو پوشش بدهد.
 5. مدت اقامت: شما باید بتوانید نشان دهید که قصد دارید پس از اتمام مدت زمان مشخص شده برای ویزای شینگن به کشور خود بازگردید.

لطفاً توجه داشته باشید که این فهرست کامل نیست و ممکن است بسته به کشور مقصد و نوع ویزای درخواستی، مستندات و شرایط اضافی مورد نیاز باشد.

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟ مراحل دریافت ویزای شنگن

برای گرفتن ویزای شینگن، مراحل زیر را باید طی کنید:

 1. تعیین نوع ویزا: ابتدا باید نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید را تعیین کنید. این می‌تواند ویزای توریستی، تجاری، کاری، فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، رسمی، علمی، تحصیلی یا ملاقات با خانواده یا دوستان باشد.
 2. تکمیل فرم درخواست ویزا: برای هریک از متقاضیان ویزای شینگن (حتی نوزادان) باید یک فرم جداگانه تکمیل شود.
 3. ارائه مدارک لازم: مدارکی که در پیام قبلی ذکر شدند را باید ارائه دهید.
 4. تعیین وقت سفارت: باید وقت مصاحبه با سفارت کشور مقصد را تعیین کنید.
 5. مصاحبه با سفارت: در این مرحله، باید به سفارت مراجعه کنید و در مصاحبه، هدف از سفر خود را توضیح دهید.
 6. انتظار برای پاسخ: پس از مصاحبه، باید منتظر بمانید تا درخواست ویزای شما بررسی شود. این فرآیند ممکن است بین ۷ تا ۳۰ روز کاری طول بکشد.

لطفاً توجه داشته باشید که این فرآیند ممکن است بسته به کشور مقصد و نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید، متفاوت باشد.

پیشنهاد سردبیر: ویزای ابوظبی

مدارک ویزای شینگن

برای درخواست ویزای شینگن، مدارک زیر نیاز است:

 1. فرم درخواست ویزای شینگن: برای هریک از متقاضیان ویزای شینگن (حتی نوزادان) باید یک فرم جداگانه تکمیل شود.
 2. عکس: دو قطعه عکس رنگی ۳*۴ با پس زمینه سفید.
 3. گذرنامه معتبر: پاسپورت‌ها باید دارای حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی باشد.
 4. اصل و ترجمه کلیه صفحات شناسنامه.
 5. بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی ویزای شینگن باید دارای حداقل ۵۰،۰۰۰ یورو پوشش حوادث باشد.
 6. مدارک شغلی: برای اثبات وضعیت شغلی‌تان در کشور محل اقامت‌تان، باید اسناد مربوطه را ارائه کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که بسته به نوع ویزایی که می‌خواهید برای اخذ آن اقدام کنید (مانند ویزای توریستی، تجاری یا ویزای کاری)، ممکن است مدارک بیشتری نیاز باشد1. همچنین بسته به کشور مقصد، ممکن است مدارک اضافی مورد نیاز باشد.

هزینه ویزای شینگن چقدر است؟

هزینه ویزای شینگن بسته به سن متقاضی و کشور مقصد متفاوت است. به طور کلی، هزینه‌های زیر را می‌توان در نظر گرفت:

 • برای افراد بالای 12 سال: 80 یورو
 • برای کودکان بین 6 تا 12 سال: 40 یورو
 • کودکان زیر 6 سال از پرداخت هزینه ویزای توریستی شینگن معاف هستند.

این مبلغ فقط برای ارائه درخواست ویزا به سفارت است و هزینه‌ خدمات کارگزاری که در اغلب موارد بین 30 تا 40 یورو است را می‌توان به آن اضافه کرد. همچنین باید توجه داشت که هزینه ویزای شینگن بازگردانده نمی‌شود.

زمان درخواست ویزای شینگن

برای درخواست ویزای شینگن، باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. زمان درخواست: متقاضیان می‌توانند از 6 ماه قبل از سفر درخواست خود را ارائه کنند. دریانوردان و ملوانان امکان ارسال درخواست خود را از 9 ماه قبل دارند.
 2. مدت زمان بررسی درخواست: مدت زمان بررسی درخواست شما بستگی به سفارتی دارد که از طریق آن اقدام به دریافت ویزای شینگن کرده‌اید. این مدت زمان معمولا بین 7 تا 30 روز کاری است.
 3. تعیین وقت سفارت: برای تعیین وقت سفارت، توصیه می‌شود که حداقل 4 تا 6 هفته قبل از تاریخ سفر خود اقدام کنید.
 4. مدت اعتبار ویزا: مدت اعتبار ویزای شینگن بستگی به هدف سفر دارد و می‌تواند از 4 روز به بالا باشد.
 5. مدت مجاز اقامت: با ویزای شینگن می‌توانید به مدت 90 روز در کشورهای عضو این پیمان اقامت کنید.
 6. مدارک مورد نیاز: برای درخواست ویزای شینگن، مدارکی مانند عکس پاسپورت و اطلاعات کامل و شخصی متقاضی نیاز است.
 7. نحوه اقدام برای اخذ ویزا: برای اخذ ویزای شینگن، باید به سفارت کشور مقصد مراجعه کنید.
 8. مصاحبه اخذ ویزا: برای اخذ ویزای شینگن، مصاحبه‌ای لازم نیست.
 9. ریجکتی: نرخ ریجکتی (درجه سختی ویزا) 9.6% است3. در صورت ریجکتی، امکان اعتراض وجود دارد.

سوالات رایج مصاحبه ویزای شینگن

 

 1. آیا تا به حال ویزای شینگن گرفته اید؟
 2. قصد سفر به کدام کشورهای اتحادیه شینگن را دارید؟
 3. وضعیت تأهل: آیا مجرد هستید یا متاهل؟ اگر متاهل هستید، شغل همسرتان چیست؟ چند سال است که ازدواج کرده‌اید؟
 4. همراهان سفر: آیا تنهایی سفر می‌کنید یا با کسی همراه هستید؟
 5. مدت سفر: مدت زمان سفر شما چقدر است؟
 6. مدارک مالی: آیا امکان مشاهده مدارک مالی شما را دارم؟
 7. بیمه مسافرتی: آیا بیمه مسافرتی تهیه کرده‌اید؟
 8. مرخصی کاری: آیا مرخصی شما تمام مدت سفر شما را پوشش می‌دهد؟
 9. حقوق بازنشستگی: اگر بازنشسته هستید، حقوق بازنشستگی شما ماهیانه چقدر است؟
 10. اقوام و دوستان در کشورهای عضو شینگن: آیا از دوستان و یا اعضای خانواده‌تان کسی در کشورهای عضو پیمان شینگن زندگی می‌کنند؟
 11. سابقه اقدامات تروریستی: آیا خود شما یا افرادی که با آن‌ها ارتباط دارید، سابقه اقدامات تروریستی داشته‌اند؟
 12. خرید یا رزرو بلیط هواپیما: آیا بلیط هواپیما خریده یا رزرو کرده‌اید؟

لطفاً توجه داشته باشید که این سوالات نمونه‌ای از بیشترین سوالاتی هستند که در روز مصاحبه در سفارت‌ها از شما پرسیده خواهد شد. همچنین، پاسخ‌های شما به سوالات افسر سفارت باید با مدارکی که ارائه کرده‌اید همخوانی داشته باشد.

راحت ترین کشور برای ویزای schengen

با توجه به اطلاعاتی که از جستجوی وب بدست آمده، می‌توان گفت که ایتالیا به عنوان یکی از راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای توریستی شینگن برای ایرانیان شناخته شده است.

از طرف دیگر، کشورهای مجارستان و سوئیس نیز در صورتی که قصد دارید به صورت گروهی به منطقه شینگن سفر کنید، به اعتبار آژانس مسافرتی که شما از طرف آن‌ها اقدام می‌کنید، به شما به راحتی ویزای شینگن اعطا می‌کنند.

با این حال، لازم به ذکر است که شرایط اعطای ویزا کاملاً وابسته به شرایط سیاسی و اقتصادی هر شور است. بنابراین، پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام برای دریافت ویزا، با دقت شرایط و مقررات هر کشور را بررسی کنید. همچنین، ممکن است برخی از کشورها مانند آلمان، فرانسه، اتریش و هلند شرایط سخت‌تری برای اعطای ویزای شینگن به ایرانیان داشته باشند.

سخت ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن

با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی، کشورهای فرانسه، اتریش، آلمان و هلند سخت‌ترین شرایط اخذ ویزای شینگن را برای ایرانیان وضع کرده‌اند. این کشورها در اعطای ویزای شینگن به ایرانیان، سخت‌گیری بیشتری دارند. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است تا زمان حاضر تغییر کرده باشد و برای اطلاعات بروز و دقیق، بهتر است با سفارتخانه‌های مربوطه تماس بگیرید.

دانلود فرم‌ درخواست ویزای شینگن

برای دانلود فرم درخواست ویزای شینگن، می‌توانید از لینک زیر استفاده بکنید . این فرم‌ معمولاً به صورت فایل PDF قابل دسترسی هست و شما می‌توانید آن‌ را پر کرده و سپس چاپ کنید.

دانلود فرم‌ درخواست ویزای شینگن

مزایای ویزای شینگن

ویزای شینگن مجوزی است که به شما اجازه می‌دهد تا به 26 کشور عضو منطقه شینگن سفر کنید. این ویزا مزایای زیادی دارد:

 1. دسترسی به 26 کشور: با ویزای شینگن، شما می‌توانید به 26 کشور عضو منطقه شینگن سفر کنید.
 2. سفر بدون محدودیت: شما می‌توانید در این کشورها آزادانه و به مدت 90 روز سفر کنید.
 3. بدون نیاز به ویزای جداگانه: شما نیازی به گرفتن ویزای جداگانه برای هر کشور عضو شینگن ندارید.
 4. سادگی در اخذ ویزا: ویزای شینگن در مقایسه با برخی از ویزاهای دیگر، روند ساده‌تری برای اخذ دارد.
 5. اعتبار بیشتر برای پاسپورت: داشتن ویزای شینگن می‌تواند اعتبار بیشتری به پاسپورت شما ببخشد.

لطفاً توجه داشته باشید که این مزایا ممکن است بسته به شرایط خاص شما تغییر کند. همچنین، قوانین و مقررات مربوط به ویزای شینگن ممکن است تغییر کند.

استعلام ویزای شنگن

استعلام ویزای شینگن روشی است که به شما امکان می‌دهد تا از اصلی بودن ویزای خود مطمئن شوید. برای استعلام ویزای شینگن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کد رهگیری: سفارت به شما یک کد رهگیری می‌دهد تا اصالت ویزای خود را استعلام کنید. شما باید این کد رهگیری را همراه با ویزا از کارگزاری‌ها یا اشخاصی تحویل بگیرید که اخذ ویزای خود را به آن‌ها سپرده‌اید.
 2. وب‌سایت‌های استعلام: با وارد کردن این کد در وب‌سایت‌هایی مانند www.visametric.com، می‌توانید از اصالت ویزای خود مطلع شوید.
 3. بررسی ویژگی‌های ویزا: همچنین، باید بدانید که لیبل جعلی ویزای شینگن چه ویژگی‌هایی دارد و یا ویزای شینگن جعلی به چه شکل است. برای مثال، بر روی ویزای شینگن یک هولوگرام درخشان وجود دارد که نشانه اصالت ویزا است و نباید هیچ خدشه‌ای بر آن وارد شده باشد.

لطفاً توجه داشته باشید که این مراحل ممکن است بسته به کشور صادرکننده ویزا تغییر کند.

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای شینگن عبارتند از:

 1. سابقه جرم یا جنایت: در صورتی که به هر دلیلی برای امنیت و سرمایه جامعه کشورهای عضو منطقه شینگن تهدید محسوب شوید، از ویزا شدن شما اجتناب می‌شود.
 2. ارائه مدارک جعلی: ارائه اطلاعات نادرست و دروغین در مراحل دریافت ویزای شینگن، نه تنها باعث ریجکت شدن شما می‌شود، بلکه احتمال جریمه یا مجازات شما از لحاظ قانونی بالا خواهد بود.
 3. اطلاعات ناقص درباره سفر: اگر افسر کنسولی قانع نشود که هدف شما از سفر و شرایط اقامت شما چگونه خواهد بود، درخواست ویزای شما رد می‌شود.
 4. پاسپورت مخدوش: عدم نگه‌داری صحیح و آسیب دیدن پاسپورت می‌تواند از عوامل ریجکت شدن شما باشد.
 5. عدم اعتبار گذرنامه: پاسپورت شما باید تا مدت زمان مورد نظر سفارت اعتبار داشته باشد.
 6. دعوت‌نامه نامعتبر: در صورتی که باید از طرف فرد یا سازمانی دعوتنامه ارائه دهید و دعوتنامه شما فاقد امضا و اثر انگشت یا از 3 ماه گذشته باشد، دعوتنامه شما نامعتبر بوده و درخواستتان رد خواهد شد.
 7. تمکن مالی ناکافی: اگر شما میزان کافی برای تمکن مالی را نداشته باشید یا مدارک شما برای اثبات آن نامعتبر باشد، ویزای شما ریجکت می‌شود.
 8. عدم اثبات بازگشت به کشور: شما باید با اثبات اینکه بعد از پایان مدت اعتبار ویزا به کشور خود باز خواهید گشت، افسر را قانع کنید که قصد زندگی در کشور مقصد را نداشته و به قوانین ویزای شینگن پایبند خواهید بود.
 9. بیمه مسافرتی نامعتبر: سعی کنید بیمه مسافرتی را از شرکت معتبر تهیه کنید. اگر بیمه شما، رفت و برگشت و مدت اقامت شما را پوشش ندهد و یا از نظر سفارت مجاز نباشد، درخواست شما رد خواهد شد.
 10. عدم ارائه اثبات اسکان: شما باید توضیح دهید که چگونه در کشور عضو شینگن در مدت اقامت خود سکونت خواهید داشت.
 11. نقض ویزای شینگن قبلی: اگر قبلا بیش از مدت اعتبار ویزا در کشور مقصد اقامت داشته‌اید و یا برنامه سفر شما با آنچه به سفارت ارائه دادید، مطابق نباشد، روی درخواست فعلی شما برای ویزا تاثیر خواهد گذاشت.

رفع ریجکتی ویزای شینگن

برای رفع ریجکتی ویزای شینگن، دو راه پیش روی شما وجود دارد:

 1. برطرف کردن نقص‌ها و ارائه مجدد درخواست: پس از بررسی دقیق نواقص، می‌توانید پرونده خود را برطرف کنید و شرایط خود را برای بهبود ارتقاء دهید و مجدداً برای اخذ ویزای شینگن درخواست خود را به سفارت مربوطه ارائه دهید.
 2. ارسال نامه اعتراض: در صورتی که از کامل بودن پرونده خود اطمینان دارید، یک نامه اعتراض به رد ویزای شینگن تنظیم کنید و به سفارت مربوطه تحویل دهید تا پرونده شما مورد بازنگری قرار گیرد.

نکات مهم در نوشتن نامه اعتراض:

 • اطلاعات فردی: شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، شماره پاسپورت، آدرس پست و ایمیل.
 • تاریخ ریجکت ویزای شینگن: باید در ابتدای نامه و بعد از درج اطلاعات شخصی قید شود.
 • دلیل ریجکتی ویزای شینگن: باید صراحتاً و دقیقاً همان موردی باشد که در نامه ریجکتی سفارت آمده.
 • توضیحات و دلایل متقاضی در خصوص بروز اشتباه در ریجکت ویزای شینگن: این مورد، مهم‌ترین بخش‌ نامه اعتراض به ریجکت ویزای شینگن می باشد.

به یاد داشته باشید که این فرآیند ممکن است زمان‌بر باشد و نیاز به صبر و حوصله دارد. همچنین، اگر در این فرآیند به مشکل برخوردید، ممکن است نیاز به مشاوره با یک کارشناس با تجربه در این زمینه داشته باشید.

تفاوت ویزای کانادا و شینگن

ویزای شینگن

ویزای شینگن به دارنده آن امکان جا به جایی آزادانه در کل منطقه شینگن را می‌دهد. این منطقه شامل بیشتر اعضای اتحادیه اروپا و همچنین اعضای شنگن EFTA می‌شود. با این ویزا، شما می‌توانید به هر یک از کشورهای شنگن آزادانه سفر کنید. ویزای شینگن انواع مختلفی از نظر محدودیت زمانی، هدف سفر و مجوز تعداد ورود و خروج دارد.

ویزای کانادا

ویزای کانادا برای اهداف توریستی، بازدید از خانواده و اقامت‌های کوتاه مدت تجاری و به صورت مالتیپل (چندبار ورود) صادر می‌شود. با این ویزا در هر بار ورود می‌توانید ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشید.

تفاوت‌ها

 • محدوده سفر: ویزای شینگن به شما اجازه می‌دهد تا در کل منطقه شینگن که شامل 26 کشور است، سفر کنید. اما ویزای کانادا فقط برای سفر به کانادا معتبر است.
 • مدت زمان اقامت: با ویزای شینگن می‌توانید تا 90 روز در منطقه شینگن اقامت کنید. با ویزای کانادا می‌توانید در هر بار ورود تا 6 ماه در کانادا بمانید.
 • هدف سفر: هر دو نوع ویزا برای اهداف مختلفی مانند توریستی، تجاری، بازدید از خانواده و غیره صادر می‌شوند.

سریع ترین روش اخذ ویزای schengen

سریع ترین روش اخذ ویزای شینگن بستگی به نوع ویزایی که می‌خواهید دارد. برخی از ویزاها مانند توریستی، تحصیلی و کاری زمان بیشتری نیاز دارند و نیاز به مدارک بیشتری دارند. اما برخی از ویزاها مانند ویزای اسپانسرشیپ، ویزای تجاری و ویزای فرهنگی زمان کمتری نیاز دارند و نیاز به مدارک کمتری دارند.

به طور کلی، سریع ترین روش اخذ ویزای شینگن این است که:

 • به موقع پیش از سفر برای درخواستتان اقدام کنید.
 • از درخواست کامل و دقیق اطمینان حاصل کنید.
 • در مصاحبه ویزا صادق باشید.
 • تمام مدارک پشتیبانی لازم را ارائه دهید.
 • بیمه مسافرت جامع تهیه کنید.

ویزای شینگن ارزان، تضمینی و فوری

ویزای شینگن ارزان، تضمینی و فوری

ویزای شینگن تضمینی به معنی است که موسسه مورد نظر تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا میزان احتمال ریجکت شدن متقاضی را کاهش دهد و درصد پذیرش وی را بالا ببرد. هنگامی که موسسه‌ای وعده اخذ ویزای شینگن تضمینی را به شما می‌دهد به این معنی است که موسسه باید صد در صد تضمین کند که ویزای شما در برابر هزینه اعلام ‌شده آماده خواهد کرد.

برای اخذ ویزای شینگن فوری، باید توجه داشت که فرایند اقدام و دریافت ویزای شینگن گاهی طولانی و طاقت‌ فرسا است. هزینه ویزای شینگن تضمینی نسبتا زیاد است. بنابراین ضروری است که پیش از هر گونه اقدامی، با آگاهی کامل درباره این نوع ویزا و هزینه‌های آن، به دنبال موسسه‌ای بگردید که بتواند این ویزا را برای شما دریافت کند1.

هزینه ویزای تضمینی شینگن بسته به توافقات میان مسافر و عامل ویزای تضمینی شینگن تعیین می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌ها، می‌توانید به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

 

زمان بازگشایی سفارت ها

با توجه به اطلاعات در دسترس، زمان دقیق بازگشایی سفارت‌ها ممکن است بستگی به شرایط مختلفی داشته باشد، از جمله شیوع ویروس کرونا. برای مثال، زمان بازگشایی سفارت‌خانه‌های ایران و عربستان تا ۱۹ اردیبهشت‌ماه اعلام شده است. برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است به سایت سفارت یا شرکت ارائه دهنده خدمات کنسولی مربوطه مراجعه کنید.

قانون ۹۰/۱۸۰ ویزای شنگن

قانون ۹۰/۱۸۰ ویزای شنگن به این معنی است که مسافران می‌توانند در یک دوره ۱۸۰ روزه، حداکثر ۹۰ روز در منطقه شنگن اقامت کنند1. این قانون برای تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر اتحادیه اروپا در منطقه شنگن شامل ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس اعمال می‌شود.

با اجرایی شدن سامانه جدید اتحادیه اروپا برای تقویت امنیت مرزی، مسافرانی که از مدت زمان حضور مجاز خود در منطقه شنگن تجاوز کرده‌اند، شناسایی خواهند شد. این سامانه جدید از اواخر سال ۲۰۲۴ عملیاتی خواهد شد.

ویزاهای دارای اعتبار محدود (LTV)

ویزای اعتبار محدود یا LTV، این امکان را به مسافر می‌دهد تا فقط در کشور شنگن که ویزا را صادر کرده است، و یا در برخی موارد در کشورهای خاص حوزه شنگن که هنگام درخواست ویزا، ذکر شده است، سفر کند.

این ویزا در واقع تنها برای اهداف بین‌المللی، حقوق بشر و اقدامات بشردوستانه و در زمانی که صدور ویزای شنگن استاندارد امکان‌پذیر نباشد، برای فرد متقاضی صادر می‌شود. هزینه درخواست برای ویزای شنگن LTV مانند ویزاهای استاندارد شنگن بوده و براساس گروه سنی زیر مشخص شده است:

 • هزینه درخواست ویزا برای افراد بالای 12 سال: 80 یورو
 • هزینه درخواست برای کودکان بین 6 تا 12 سال: 40 یورو
 • هزینه درخواست برای کودکان زیر 6 سال: رایگان

محدوده شنگن در اروپا

منطقه شنگن یک منطقه بدون مرز در اروپا است که شامل ۲۷ کشور اروپایی است. این کشورها توافق کرده‌اند که کنترل مرزهای داخلی خود را حذف کنند و یک ویزای مشترک برای شهروندان و مسافران خارجی ایجاد کنند. این توافقنامه در سال ۱۹۸۵ در شهر شنگن لوکزامبورگ امضا شد و به مرور زمان کشورهای دیگری به آن پیوستند. هدف از این توافقنامه افزایش همکاری، امنیت و آزادی حرکت در اروپا است
برای سفر به این کشورها، شما باید یک ویزای شنگن اخذ کنید که به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت معینی در این منطقه بمانید. شما باید ویزای خود را از کشوری که قصد دارید بیشترین زمان را در آن سپری کنید یا کشوری که اولین ورود شما به منطقه شنگن است درخواست کنید.

اعتبار ویزای شنگن

 1. مدت اعتبار ویزای شینگن: مدت اعتبار ویزای شینگن بستگی به نوع ویزایی دارد که درخواست می‌دهید و ویزایی که سفارت صادر می‌کند1. به‌طور کلی، ویزاهای توریستی و موقت شینگن برای ایرانیان اعتباری محدود دارند و بسته به برنامه و طول سفر صادر می‌شوند.
 2. ویزای یکبار ورود: اگر ویزای صادرشده از نوع سینگل با ۳۰ روز اعتبار باشد، و فرد با رود به خاک اروپا به هر دلیل پس از گذشت حتی یک روز مجبور به ترک حوزه شینگن شود، ویزای وی دیگر معتبر نبوده و برای ورود دوباره به اروپا باید مجدداً برای ویزا اقدام کند.
 3. ویزای چندبار ورود: اگر ویزای شینگن صادرشده از نوع مولتیپل با ۱ سال اعتبار باشد، فرد در هر بازه ۱۸۰ روزه تنها ۹۰ روز می‌تواند در حوزه شینگن اقامت داشته باشد1. این به آن معنی است که در طول یک سال مدت اعتبار ویزای شینگن، فرد ۲ بازه ۹۰ روزه می‌تواند در اروپا بماند و بین هر ۹۰ روز باید ۹۰ روز اروپا را ترک کند.
 4. ویزای تحصیلی شینگن: اعتبار ویزای تحصیلی شینگن نیز تا زمان پایان تحصیل خواهد بود1. این ویزا هم از نوع مولتیپل است و به فرد این امکان را می‌دهد تا زمان مدت اعتبار ویزای شینگن بدون محدودیت وارد اروپا شده و از آن خارج شود.
 5. تمدید ویزای شینگن: در حال حاضر راهی برای تمدید ویزای شینگن وجود ندارد.

لطفا توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است بسته به شرایط خاص شما تغییر کند و برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است با یک مشاور مهاجرت مشورت کنید.

نکات مهم دریافت ویزای شنگن

 

 1. تکمیل فرم مشاوره: برای اخذ ویزای شینگن، باید فرم مشاوره را به طور کامل تکمیل کنید.
 2. مدارک شناسایی: برای اخذ ویزای شینگن، نیاز به مدارک شناسایی مانند پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس رنگی ۳*۴، بیمه سفر، بلیت رفت و برگشت، اثبات پشتوانه مالی در طول سفر و محل اقامت است.
 3. تعیین هدف سفر: تعیین هدف سفر به منطقه شینگن می‌تواند به افسران ویزا کمک کند تا تصمیم‌گیری خود را برای صدور ویزا راحت‌تر انجام دهند.
 4. تمکن مالی: داشتن تمکن مالی نشان می‌دهد که شما توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت و خرج‌های روزانه را خواهید داشت.
 5. میزان گردش حساب مالی: میزان گردش حساب مالی شما بیش از هرچزی برای افسران ویزای شینگن اهمیت دارد.
 6. ویزای نوع A، B و C شینگن: ویزای نوع A شینگن برای تغییر مسیر در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن، ویزای نوع B شینگن برای حمل‌ونقل و ترانزیت و ویزای نوع C شینگن برای یکبار ورود، دوبار ورود و چند بار ورود است.
 7. مدت زمان دریافت نتیجه درخواست ویزا: مدت زمان دریافت نتیجه درخواست ویزا بین 7 تا 30 روز کاری است.
 8. نرخ ریجکتی: نرخ ریجکتی ویزای شینگن 9.6 درصد است.
 9. امکان ثبت اعتراض: در صورت ریجکتی، امکان ثبت اعتراض وجود دارد.

 

 

سوالات متداول دریافت ویزای شنگن

چه کسانی از دریافت ویزای شینگن معاف هستند ؟
معافیت از ویزای شینگن ممکن است به دلایل مختلفی باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:
 1. شهروندی کشورهای عضو شینگن: شهروندان کشورهای عضو شینگن نیازی به ویزای شینگن برای سفر به سایر کشورهای عضو این منطقه ندارند.
 2. دارندگان اقامت دائم در کشورهای عضو شینگن: افرادی که اقامت دائم در یکی از کشورهای عضو شینگن دارند، می‌توانند بدون نیاز به ویزا به سایر کشورهای عضو این منطقه سفر کنند.
 3. دارندگان ویزای طولانی مدت: برخی از افراد که ویزای طولانی مدت یکی از کشورهای عضو شینگن را دریافت کرده‌اند، می‌توانند بدون نیاز به ویزای جداگانه به سایر کشورهای عضو این منطقه سفر کنند.
 4. شهروندی کشورهایی که با اتحادیه اروپا توافق بر خلاف ویزا دارند: برخی کشورها مانند آلبانی، بوسنی و هرزگوین، مونته‌نگرو، صربستان، مقدونیه شمالی، گرجستان، مولداوی، اوکراین و ترکیه با اتحادیه اروپا توافقاتی برای معافیت ویزای شینگن برای سفرهای کوتاه مدت دارند.
 5. دیپلمات‌ها و برخی از افراد دیگر: دیپلمات‌ها و برخی از افراد دیگر مانند خدمه هواپیما، دانشمندان، دانشجویان و غیره ممکن است بر اساس توافقات خاص بتوانند بدون ویزا به کشورهای عضو شینگن سفر کنند.

بلغارستان در منطقه شینگن قرار دارد؟

بلغارستان در حال حاضر عضو منطقه شینگن نیست. اما بلغارستان، به همراه رومانی و قبرس، قانوناً متعهد شده‌اند که در آینده به منطقه شینگن بپیوندند. پس از پیوستن، این کشورها نیز از مزایای حرکت آزاد در منطقه شینگن بهره‌مند خواهند شد. این امر به معنای حذف مرزهای داخلی برای حرکت آزاد و غیرمحدود افراد است.

چه کشور‌هایی عضو منطقه شینگن نیستند؟

منطقه شینگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس می‌شود. اما همه کشور‌های اروپایی عضو پیمان شنگن نیستند. برخی از کشور‌ها مثل انگلستان در این محدوده قرار ندارند. همچنین در حال حاضر کرواسی، بلغارستان و رومانی در حال پیوستن به حوزه شنگن هستند و در‌خواست خود را برای عضویت به این منطقه ارسال کرده‌اند. بریتانیا یکی از بزرگترین و قدرتمند ترین کشورهای غیر شینگن در اروپا است.

کشورهای حوزه شنگن با چه شرایطی ویزای شینگن را صادر می‌کند؟

برای اخذ ویزای شینگن، شرایط زیر را باید در نظر گرفت:

 • پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید در ۱۰ سال گذشته صادر شده و حداقل باید تا ۳ ماه بعد از تاریخ خروج شما از منطقه شینگن اعتبار داشته باشد.
 • تمکن مالی: حداقل میزان تمکن مالی بیش از 300 میلیون تومان (بسته به کشور مقصد و شرایط پرونده متقاضی) و گردش حساب مورد نیاز.
 • مدارک شغلی: مانند مجوزها، سابقه بیمه، فیش حقوقی و غیره.
 • بیمه مسافرتی: که پوشش خدمات درمانی آن معادل حداقل 30 هزار یورو باشد.
 • دو قطعه عکس: پس زمینه سفید ابعاد 3.5*4.5.
 • ارائه اصل و ترجمه کلیه صفحات شناسنامه. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است تا زمان حاضر تغییر کرده باشد و برای اطلاعات بروز و دقیق، بهتر است با سفارتخانه‌های مربوطه تماس بگیرید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top