اعتراض به نمره آیلتس

اعتراض به نمره آیلتس چطوری هست؟ 

برای اعتراض به نمره آیلتس، شما می‌توانید درخواست بازبینی نمرات خود را ارائه دهید که به آن Enquiry on Results (EOR) گفته می‌شود. این فرآیند ممکن است تا ۶ هفته پس از اعلام نتایج طول بکشد و شامل هزینه‌ای است که در صورت تغییر نمره به شما بازگردانده می‌شود.

در این فرآیند، نمرات شما توسط ممتحن دیگری بازبینی می‌شود و اگر خطایی در تصحیح وجود داشته باشد، نمره شما اصلاح خواهد شد. توجه داشته باشید که احتمال تغییر نمره در بخش‌های Listening و Reading کم است، زیرا پاسخ‌ها معمولاً یک کلمه یا عدد هستند. اما در بخش‌های Writing و Speaking، که نمره‌دهی بیشتر به قضاوت ممتحن بستگی دارد، احتمال تغییر نمره بیشتر است.

اگر تصمیم به اعتراض دارید، باید با مرکز آزمونی که در آن امتحان داده‌اید تماس بگیرید و فرم EOR را پر کنید. پس از پرداخت هزینه، منتظر نتیجه بازبینی باشید.

لطفاً توجه داشته باشید که این فرآیند ممکن است زمان‌بر باشد و اگر برای ارائه نمره به دانشگاه یا موسسه‌ای محدودیت زمانی دارید، ممکن است بهتر باشد که دوباره در آزمون شرکت کنید.

هزینه ثبت اعتراض به نمره آیلتس

هزینه ثبت اعتراض به نمره آیلتس در حال حاضر معادل ۵۹،۵۰۰،۰۰۰ ریال می‌باشد. اگر در نتیجه اعتراض، نمره شما تغییر کند، این هزینه به شما بازگردانده خواهد شد. لطفاً توجه داشته باشید که این مبلغ ممکن است بسته به مرکز آزمون متغیر باشد .

چه کسانی می توانند درخواست اعتراض به نمرات آزمون آیتلس ثبت بکنند؟
داوطلبانی که احساس می‌کنند نمره‌ای که در آزمون آیلتس دریافت کرده‌اند، منعکس‌کننده تلاش و عملکرد واقعی آن‌ها نیست، ممکن است تصمیم به اعتراض بگیرند. این افراد ممکن است بر اساس نمراتی که در آزمون‌های آزمایشی یا ماک آیلتس کسب کرده‌اند، انتظار نمره بالاتری داشته باشند یا احساس کنند که در فرآیند تصحیح آزمون، خطایی رخ داده است.

به طور کلی، افرادی که به نمره‌های خود اعتراض می‌کنند، معمولاً در بخش‌های Writing و Speaking این کار را انجام می‌دهند، زیرا این دو بخش بیشتر به قضاوت ممتحن بستگی دارد و احتمال تغییر نمره در این دو بخش بیشتر است. اما اعتراض به نمرات Listening و Reading کمتر توصیه می‌شود، چرا که این دو بخش بر اساس پاسخ‌نامه ارزیابی می‌شوند و نظر ممتحن در نمره‌دهی تأثیری ندارد.

در نهایت، تصمیم به اعتراض باید با دقت و بررسی شرایط و انتظارات داوطلب از نمره آیلتس انجام شود، زیرا هزینه‌ای که برای این فرآیند پرداخت می‌شود، در صورت عدم تغییر نمره، بازگردانده نمی‌شود.

اعتراض به نمره آیلتس یک امکانی است که برای شرکت‌کنندگان در آزمون زبان انگلیسی فراهم شده است. اگر شما از نمره‌ای که در آزمون آیلتس گرفته‌اید راضی نیستید و فکر می‌کنید که باید نمره بالاتری دریافت می‌کردید، می‌توانید به نتیجه اعتراض کنید و درخواست بازنگری نمره خود را داشته باشید.

مراحل اعتراض به نمره آیتلس

برای اعتراض به نمره آیلتس باید چند مرحله را طی کنید:

 1. دریافت فرم: ابتدا باید با مرکزی که در آن آزمون داده‌اید تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید. فرم مخصوص اعتراض (EoR) را از محل برگزاری آزمون دریافت کنید.
 2. تکمیل فرم EoR: سپس باید فرم Enquiry on Results (EOR) را که مرکز به‌شکل کتبی یا الکترونیکی در دسترس شما قرار می‌دهد، تکمیل کنید وو آن را به موسسه یا متولی برگزار کننده تحویل دهید.
 3. پرداخت هزینه: باید هزینه لازم برای پیگیری روند اعتراض به نمره آزمون IELTS را پرداخت کنید.
 4. تحویل کارنامه: در این مرحله باید کارنامه آزمون خود (که به نمره ثبت شده در آن معترض هستید) را به مرکز آزمون تحویل دهید و منتظر بمانید تا پاسخ‌های شما توسط یک مصحح ارشد مجدداً بررسی شوند.
 5. انتظار برای بازبینی: باید منتظر بازبینی عملکرد خود در آزمون و ابلاغ نتیجه رسیدگی به اعتراض باشید.
 6. نتیجه اعتراض: در نهایت نتیجه اعتراض به شما اعلام خواهد شد. اگر نمره شما افزایش یابد، کارنامه جدیدی برای شما صادر و هزینه اعتراض به شما بازگردانده خواهد شد. اما اگر نمره شما تغییر نکند، کارنامه قبلی شما برگشت داده خواهد شد و هزینه اعتراض بازگردانده نخواهد شد.

 

فرم EoR

فرم EoR یا Enquiry on Results فرمی است که برای اعتراض به نتایج آزمون آیلتس استفاده می‌شود. این فرم را می‌توانید از مرکزی که در آن آزمون آیلتس را امتحان کرده‌اید دریافت کنید. برای اعتراض، شما باید این فرم را تکمیل کرده و به همراه کارنامه آزمون خود به مرکز آزمون تحویل دهید.

فرم EoR شامل این اطلاعات است:

 • نام داوطلب
 • آدرس داوطلب
 • شماره تماس
 • آدرس ایمیل
 • تاریخ آزمون
 • مرکز آزمون
 • نوع آزمون
 • بخش‌هایی از آزمون که باید دوباره نشانه‌گذاری شوند (Listening, Reading, Writing, Speaking)
 • امضای داوطلب
 • جزئیات بانکی برای بازپرداخت هزینه در صورت افزایش نمره
 • داوطلب باید این درخواست را حداکثر شش هفته پس از تاریخ آزمون ارائه دهد. همچنین باید فرم گزارش آزمون اصلی (TRF) و یک کپی از گذرنامه خود را ارائه دهد. در صورت افزایش نمره، هزینه کامل بازپرداخت می‌شود.

فرم گزارش آزمون اصلی TRF

فرم گزارش آزمون یا TRF یک کپی از نتیجه آزمون آیلتس شما است. برای هر داوطلب فقط یک TRF آیلتس صادر می‌شود که دو سال اعتبار دارد. شما یک نسخه از TRF خود را دریافت می کنید.

مهلت اعتراض به نمره آیلتس

مهلت اعتراض به نمره آیلتس تا حداکثر ۶ هفته، معادل ۴۲ روز، بعد از برگزاری آزمون کتبی آیلتس (روز اصلی آزمون) است. بنابراین باید در این مدت اقدام کنید.

اعتراض به نمره آیلتس می‌تواند برای تمامی بخش‌ها یا هر بخشی که بخواهید ثبت شود.

اعتراض لیسنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس یکی از چهار مهارتی است که در آزمون آیلتس سنجیده می‌شود. این مهارت به اندازه‌گیری توانایی شما در درک و فهم محتوای صوتی انگلیسی می‌پردازد. لیسنینگ آیلتس شامل چهار بخش است که هر کدام ۱۰ سوال دارند. مدت زمان این آزمون ۳۰ دقیقه است و شما باید به چهار نوع مکالمه گوش دهید و به سوالات مربوط به آن‌ها پاسخ دهید. این چهار نوع مکالمه عبارتند از:

 • بخش اول Listening: یک مکالمه تلفنی بین دو نفر در مورد یک موضوع عمومی یا روزمره، مثل رزرو یک هتل، خرید یک بلیط، ثبت نام در یک کلاس و غیره.
 • بخش دوم Listening: یک مونولوگ (صحبت یک نفره) در مورد یک موضوع عمومی یا روزمره، مثل توضیح در مورد یک نقشه، یک برنامه، یک مرکز تفریحی و غیره.
 • بخش سوم Listening: یک گفتگو بین دو یا سه نفر در مورد یک موضوع آکادمیک یا تحصیلی، مثل یک پروژه، یک تحقیق، یک درس و غیره.
 • بخش چهارم Listening: یک مونولوگ در مورد یک موضوع آکادمیک یا تحصیلی، مثل یک سخنرانی، یک ارائه، یک مقاله و غیره.

برای موفقیت در لیسنینگ آیلتس، شما باید مهارت‌های مختلفی را تقویت کنید، مثل تمرکز، حافظه، تشخیص اصلی‌ترین اطلاعات، تشخیص جزئیات، تشخیص نوع سوال، تشخیص تغییر موضوع، تشخیص تلفظ و لهجه‌های مختلف، تشخیص اعداد و اسامی و غیره. همچنین شما باید با نحوه پاسخ‌گویی به سوالات مختلف آشنا باشید، مثل تکمیل جمله، تکمیل جدول، تکمیل نقشه، انتخاب گزینه، انتخاب کلمه، تطبیق کلمه و عبارت و غیره.

همانند سایر بخش های آزمون آیتلس می توانید اقدام به اعتراض لیسنینگ آیلتس بکنید. همان طور که گفتیم اعتراض به Listening چندان توصیه می شود.

اعتراض به رایتینگ آیتلس

این مهارت به اندازه‌گیری توانایی شما در نوشتن متون انگلیسی با استفاده از زبان آکادمیک و رسمی می‌پردازد. رایتینگ آیلتس دو نوع دارد: آکادمیک و عمومی. هر کدام از این نوع‌ها شامل دو تسک یا وظیفه هستند که شما باید در مدت ۶۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهید.

تسک اول آکادمیک شامل توصیف یک نمودار، جدول، نقشه یا پروسه است.

تسک اول عمومی شامل نوشتن یک نامه رسمی، غیررسمی یا نیمه رسمی است.

تسک دوم هر دو نوع شامل نوشتن یک مقاله در مورد یک موضوع اجتماعی، تحصیلی یا عمومی است.

برای موفقیت در رایتینگ آیلتس، شما باید مهارت‌های مختلفی را تقویت کنید، مثل ساختار، لغت، گرامر، ایده‌پردازی، سازمان‌دهی، هماهنگی، انسجام، تنوع، دقت و واضح‌نویسی. همچنین شما باید با نحوه پاسخ‌گویی به سوالات مختلف آشنا باشید، مثل توصیف، تحلیل، مقایسه، تفاوت، مزیت، معایب، علت، اثر، راه‌حل، نظر، بحث و غیره.

اعتراض به رایتینگ آیتلس عموما نتیجه بخش است اما تا زمانی که مطمن نیستید از اعتراض به این بخش آزمون آیتلس خودداری بکنید.

 

اعتراض به Speaking آیتلس

اندازه‌گیری توانایی شما در برقراری ارتباط صوتی انگلیسی با یک ممتحن می‌پردازد.

Speaking آیلتس شامل سه بخش است که هر کدام چالش‌ها و مهارت‌های خاص خود را دارند. مدت زمان این آزمون ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است و شما باید در مورد موضوعات مختلفی صحبت کنید و به سوالات ممتحن پاسخ دهید.

این سه بخش عبارتند از:

 1. بخش اول Speaking آیتلس
  یک مصاحبه کوتاه بین شما و ممتحن در مورد موضوعات عمومی یا شخصی، مثل خودتان، خانواده‌تان، کار یا تحصیلتان، علایق و سرگرمی‌هایتان و غیره. این بخش حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد و شما باید به ۸ تا ۱۰ سوال پاسخ دهید.
 2. بخش دوم Speaking آیتلس
   یک موضوع خاص که به شما توسط ممتحن داده می‌شود و شما باید در مورد آن صحبت کنید. شما یک کارت کوچک دریافت می‌کنید که روی آن یک موضوع و چند نکته کمکی برای راهنمایی شما نوشته شده است. شما یک دقیقه فرصت دارید تا برای صحبت کردن در مورد موضوع آماده شوید و یک دفترچه و مداد برای یادداشت برداری در اختیارتان قرار می‌گیرد. سپس شما باید دو دقیقه بدون وقفه در مورد موضوع صحبت کنید. ممتحن ممکن است از شما یک یا دو سوال بعد از اتمام صحبت‌هایتان بپرسد.
 3. بخش سوم Speaking آیتلس
   یک گفتگو بین شما و ممتحن در مورد موضوعی که مربوط به بخش دوم است، اما با جنبه‌های گسترده‌تر و عمیق‌تر. این بخش حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد و شما باید به ۴ تا ۶ سوال پاسخ دهید. ممتحن ممکن است از شما بخواهد که نظرات، دلایل، مزایا، معایب، راه‌حل‌ها، مقایسه‌ها و مثال‌هایی را در مورد موضوع ارائه کنید.

اعتراض به Reading آزمون آیتلس

بخش ریدینگ آیلتس یکی از چهار بخش آزمون آیلتس است که برای سنجش توانایی خواندن و درک متون انگلیسی طراحی شده است. این بخش دو نوع مختلف دارد:

ریدینگ آکادمیک و ریدینگ جنرال.

هر دو نوع دارای ۴۰ سوال می باشند که باید در مدت ۶۰ دقیقه به آنها پاسخ داده شوند.

سوالات متنوعی در این بخش طرح می شوند که می توانند شامل انتخاب گزینه، تکمیل جمله، مطابقت دادن، انتخاب سرتیتر، دسته بندی، پاسخ کوتاه و … باشند. متون ارائه شده در این بخش معمولا از منابع معتبر علمی، ادبی، روزنامه ای و … گرفته شده اند و دارای موضوعات متنوعی هستند.

برای موفقیت در این بخش باید مهارت هایی مانند سرعت خواندن، تمرکز، تحلیل، استنتاج و … را تقویت کنید. همچنین باید با لغات و اصطلاحات مختلف آشنا باشید و بتوانید مفهوم کلی و جزئی متون را درک کنید. برای آمادگی بهتر برای این بخش می توانید از منابع مختلفی مانند کتاب ها، نمونه سوالات، آزمون های آنلاین و … استفاده کنید.

آزمون مجدد آیلتس

آزمون مجدد آیلتس یا One Skill Retake یک گزینه جدید است که به داوطلبان امکان می‌دهد فقط در یکی از مهارت‌های آیلتس (شنیداری، خواندن، نوشتاری یا گفتاری) دوباره شرکت کنند تا نمره مورد نظر خود را کسب کنند. این گزینه قرار است از نوامبر ۲۰۲۲ در مراکز آیلتس استرالیا و سپس در دیگر مراکز دنیا اعمال شود.

برای شرکت در آزمون مجدد آیلتس، شما باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • شما باید حداکثر تا ۶۰ روز پس از آزمون اصلی خود درخواست آزمون مجدد کنید.
 • شما باید هزینه آزمون مجدد را پرداخت کنید که معمولا نصف هزینه آزمون اصلی است.
 • شما باید در همان مرکز آزمونی که آزمون اصلی خود را داده‌اید، آزمون مجدد بدهید.
 • شما باید در همان نوع آزمونی که آزمون اصلی خود را داده‌اید (آکادمیک یا عمومی)، آزمون مجدد بدهید.
 • شما باید در همان نسخه آزمونی که آزمون اصلی خود را داده‌اید (کاغذی یا کامپیوتری)، آزمون مجدد بدهید.

اعتراض به سختی آزمون آیلتس

اعتراض به سختی آزمون آیلتس یک حق شما به عنوان داوطلب است. اما باید بدانید که این اعتراض بر اساس معیارهای مشخص و موضوعی بررسی می‌شود و نه بر اساس حس شخصی شما. آزمون آیلتس یک آزمون استاندارد و معتبر است که برای سنجش توانایی زبان انگلیسی شما در چهار مهارت اصلی طراحی شده است.

سطح سختی این آزمون بر اساس نیازهای زبانی دانشگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی تعیین می‌شود و هر سال بازبینی و به‌روزرسانی می‌شود. بنابراین، اگر شما احساس می‌کنید که آزمون آیلتس برای شما خیلی سخت بوده است، ممکن است دلایلی مانند عدم آمادگی کافی، عدم آشنایی با فرمت آزمون، استرس و اضطراب، تأثیر عوامل خارجی و … داشته باشد. این دلایل می‌توانند بر عملکرد شما در آزمون تأثیر منفی بگذارند و باعث شوند که نمره کمتری از توانایی واقعی خود بگیرید.

اگر شما می‌خواهید به سختی آزمون آیلتس اعتراض کنید، باید ابتدا مطمئن شوید که اعتراض شما دارای اساس قانونی و مستند است. شما نمی‌توانید فقط به این دلیل که احساس می‌کنید آزمون برای شما سخت بوده است، اعتراض کنید. شما باید بتوانید نشان دهید که آزمون آیلتس دارای نقص یا خطایی بوده است که بر نمره شما تأثیر گذاشته است.

برای مثال، شما می‌توانید اعتراض کنید اگر:

 • متون یا سوالات آزمون دارای اشکال گرامری، املایی، تایپی یا معنایی باشند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای اطلاعات نادرست، منسوخ، مغایر با واقعیت یا تضاد باشند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای محتوای توهین‌آمیز، تبعیض‌آمیز، تحریک‌آمیز یا نامناسب باشند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای سطح سختی بیش از حد یا نامتناسب با نوع آزمون (آکادمیک یا جنرال) باشند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای موضوعاتی باشند که شما با آنها آشنا نبوده‌اید یا نیاز به دانش خاصی داشته‌اند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای پاسخ‌های چندگانه، نامشخص، ناقص یا نامنطقی باشند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای رابطه‌ای با متون یا سوالات دیگر نباشند یا از هم جدا شده باشند.
 • متون یا سوالات آزمون دارای تناسب و تعادل نباشند یا بیش از حد طولانی یا کوتاه باشند.
  اگر شما می‌توانید مواردی مشابه با موارد فوق را در آزمون آیلتس خود شناسایی کنید، می‌توانید با استناد به آنها اعتراض خود را مطرح کنید. اما باید به چند نکته توجه کنید:

شما باید اعتراض خود را با مدرک و شواهد قابل اثبات ارائه کنید. برای مثال، شما می‌توانید از منابع معتبر علمی، ادبی، روزنامه‌ای و … برای اثبات اشتباهات متون یا سوالات آزمون استفاده کنید.
شما باید اعتراض خود را با زبانی رسمی، مودبانه و منطقی بیان کنید. شما نباید از زبانی تند، توهین‌آمیز، احساسی یا خشن استفاده کنید.
شما باید اعتراض خود را در مهلت مقرر ارسال کنید. شما تنها ۶ هفته پس از اعلام نتایج آزمون فرصت دارید که اعتراض خود را ثبت کنید.
شما باید هزینه اعتراض را پرداخت کنید. این هزینه تقریبا نصف هزینه آزمون اصلی است و در صورتی که نمره شما افزایش یابد به شما بازگردانده می‌شود.
پس از ارسال اعتراض، آزمون شما توسط یک ممتحن ارشد مجدد بررسی خواهد شد. این ممتحن نمرات قبلی شما را نخواهد دانست و بر اساس معیارهای مشخص و موضوعی نمره‌دهی خواهد کرد. پس از بررسی اعتراض، نتیجه آن به شما اعلام خواهد شد. ممکن است نمره شما تغییر نکند، کم شود یا زیاد شود
شما باید نتیجه نهایی را قبول کنید و نمی‌توانید اعتراض دیگری داشته باشید. نتیجه اعتراض شما قطعی است و قابل تغییر نیست.
شما باید در صورت تغییر نمره، کارنامه جدید خود را از مرکز برگزار کننده دریافت کنید. کارنامه قبلی شما منقضی می‌شود و نمی‌توانید از آن استفاده کنید.
شما باید در صورت تغییر نمره، به دانشگاه یا سازمانی که کارنامه خود را به آنها ارسال کرده‌اید، اطلاع دهید.

شما می‌توانید از مرکز برگزار کننده بخواهید که کارنامه جدید شما را به آنها ارسال کند.

دستورالعمل های آزمون IELTS

دستورالعمل های آزمون IELTS شامل مراحل زیر هستند:

 • انتخاب نوع آزمون مورد نظر خود بین آیلتس آکادمیک، آیلتس آموزش عمومی، و آیلتس مهارت‌های زندگی بر اساس هدف خود از شرکت در آزمون.
 • ثبت نام در سایت مرکز آزمون مورد نظر خود و پرداخت هزینه آزمون از طریق درگاه بانکی یا حضوری.
 • آماده‌سازی برای آزمون با مطالعه منابع معتبر و انجام آزمون‌های تمرینی.
  حضور در روز آزمون با ارائه مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت یا کارت ملی.
 • شرکت در چهار بخش آزمون شامل شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری و انجام تکالیف مختلف مربوط به هر بخش.
 • دریافت نتایج آزمون از طریق سایت مرکز آزمون یا پست الکترونیکی در مدت ۱۳ روز کاری پس از آزمون.
 • اعتراض به نمره آزمون در صورت نارضایتی از نتایج در مدت ۶ هفته پس از آزمون با پرداخت هزینه مربوطه.

تجربیات اعتراض به نمره آیلتس

تجربیات اعتراض به نمره آیلتس نشان می‌دهد که در برخی موارد نمره شرکت‌کنندگان افزایش یافته است. اما این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند سطح زبانی شما، عملکرد شما در آزمون، دقت ممتحن اولیه و مصحح ارشد و غیره. بنابراین قبل از اعتراض به نمره آیلتس باید به خوبی از عملکرد خود مطمئن باشید و از نظرات مربیان و مشاوران زبان استفاده کنید.

اگر از نتیجه آزمون آیلتس خود راضی نیستید، دو راه پیش رویتان هست: یک‌بار دیگر امتحان بدهید و یا به نتیجه اعتراض کنید. در صورت اعتراض، پاسخ‌های شما در آزمون آیلتس به یک مصحح ارشد داده می‌شود تا او بدون اطلاع از نمره کنونی‌تان، پاسخ‌ها را دوباره تصحیح کند.

برای اعتراض به نمره آیلتس، باید با مرکزی که در آن آزمون داده‌اید تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید. سپس بایستی فرم Enquiry on Results را که مرکز به‌شکل کتبی یا الکترونیکی در دسترس شما قرار می‌دهد، تکمیل کنید.

 

همچنین، باید توجه داشت که اعتراض به نمره آیلتس هزینه مالی دارد. اگر نمره شما تغییر پیدا نکند، وجه پرداختی شما بازگردانده نمی‌شود.

چند خاطره از تجربه کسانی که به نمره آیتلس خود اعتراض کرده اند

 • یکی از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس، گفته بود که نمره رایتینگش ۶.۵ بود و او می‌خواست حداقل ۷ بگیرد. او تصمیم گرفت به نمره‌اش اعتراض کند و فرم EOR را تکمیل کرد. او گفته بود که بعد از ۳ هفته، نتیجه اعتراض به او اعلام شد و نمره رایتینگش به ۷ افزایش یافته بود. او خیلی خوشحال بود و گفته بود که اعتراض به نمره آیلتس برای او مفید بوده است.
 • یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس، گفته بود که نمره اسپیکینگش ۶ بود و او می‌خواست حداقل ۶.۵ بگیرد. او تصمیم گرفت به نمره‌اش اعتراض کند و فرم EOR را تکمیل کرد. او گفته بود که بعد از ۴ هفته، نتیجه اعتراض به او اعلام شد و نمره اسپیکینگش به ۶.۵ افزایش یافته بود. او خیلی راضی بود و گفته بود که اعتراض به نمره آیلتس برای او موثر بوده است.
 • یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس، گفته بود که نمره رایتینگش ۵.۵ بود و او می‌خواست حداقل ۶ بگیرد. او تصمیم گرفت به نمره‌اش اعتراض کند و فرم EOR را تکمیل کرد. او گفته بود که بعد از ۷ هفته، نتیجه اعتراض به او اعلام شد و نمره رایتینگش به ۵.۵ مانده بود. او خیلی ناراحت بود و گفته بود که اعتراض به نمره آیلتس برای او بی‌فایده بوده است.

 

چقدر طول می‌کشد تا نتایج اعتراض مشخص شود؟
فرآیند بررسی اعتراض به نمره آیلتس می‌تواند بین ۳ تا ۲۱ روز زمان ببرد.

این مدت زمان از زمانی که فرم اعتراض شما توسط IDP دریافت می‌شود، شروع می‌شود. لطفاً توجه داشته باشید که این زمان ممکن است بسته به شرایط خاص و حجم درخواست‌های موجود متغیر باشد. بنابراین، اگر برای ارائه نمره به دانشگاه یا موسسه‌ای محدودیت زمانی دارید، ممکن است لازم باشد این موضوع را در نظر بگیرید.

نکات مهم قبل از اعتراض به آزمون آیتلس

 1. بخش‌های ریدینگ و لیسنینگ:اگر در بخش‌های ریدینگ و لیسنینگ نمره کمتر از انتظارتان گرفته‌اید، شاید اعتراض به نمره‌ای که گرفته‌اید چندان فکر خوبی نباشد. بخش Listening و Reading آزمون آیلتس پاسخ‌های صحیح یا غلط دارند و سلیقه ممتحن به هیچ وجه در آنها دخیل نیست.
 2. زمان: با توجه به اینکه پروسه اعتراض زمان‌بر است و ممکن است تا 3 هفته طول بکشد، حتی با در نظر گرفتن تغییر نمره ممکن است که زمان کافی برای ارائه مدرک آیلتس به دانشگاه نداشته باشید.
 3. هزینه: برای اعتراض باید مبلغی را که تقریباً نصف هزینه امتحان اصلی است پرداخت نمایید. این مبلغ البته در صورت تغییر نمره شما به نمره‌ای بالاتر به شما بازگردانده خواهد شد.
 4. بخش‌های Writing و Speaking: نمره دهی این دو مهارت در آزمون آیلتس سخت‌تر می‌باشد، چرا که تا حدی به نظر اگزمینر بستگی دارد. اگرچه تمام اگزمینرهای این دو مهارت آموزش‌های بسیاری برای نمره‌دهی دیده‌اند اما ممکن است اگزمینرهای مختلف نظرهای متفاوتی در مورد نمره شما داشته باشند.

آیا می‌توانم اعتراض خود را به صورت آنلاین ثبت کنم؟

آموزش اعتراض به نمره آیتلس

بله، شما می‌توانید اعتراض به نمره آیلتس خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. برای این کار باید وارد پروفایل IDP خود شوید و به قسمت Request Remark مراجعه کرده و فرم موجود را پر کنید.

در قسمت پرداخت، گزینه Offline را انتخاب کرده و با توجه به اطلاعات موجود در صفحه، هزینه را پرداخت نموده و فیش بانکی خود را همراه با اسم، فامیل، تاریخ آزمون و شماره داوطلبی به ایمیل [email protected] ارسال نمایید.

توجه داشته باشید که پروسه اعتراض شما با ارسال فیش بانکی شروع می‌شود و در صورت عدم ارسال، مرکز از تصمیم شما با خبر نخواهد شد.

چطور می‌توانم با مرکز آزمون آیتلس تماس بگیرم؟
برای تماس با مرکز آزمون آیلتس در تهران، شما می‌توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید:
– خانه آیلتس آفرینش:
– آدرس: تهران، آرش- اسفندیار تونل، QCC9+CJ6، ایران
– تلفن: 021 28318
– ساعات کاری: دوشنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 21:00، جمعه از 08:00 تا 14:00، شنبه از 08:00 تا 21:00، یکشنبه از 08:00 تا 20:00.

– آیلتس تهران:
– آدرس پستی: تهران، خیابان شریعتی، مترو قلهک، خیابان کدویی، کوچه کارون، ساختمان آیلتس تهران
– تلفن: 91008007 (021)
– ساعات کاری: شنبه تا پنجشنبه از 08:30 تا 17:30.

– موسسه فرهنگی ایرسافام:
– برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت ایرسافام مراجعه کنید.

– برای راهنمایی بیشتر در مورد نحوه برگزاری آزمون آیلتس می‌توانید با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس بگیرید.

لطفاً قبل از مراجعه حضوری، با مرکز آزمون تماس بگیرید تا از ساعات کاری و شرایط جاری مطلع شوید.

 

چطور می‌توانم برای آزمون IELTS در تهران ثبت نام کنم؟

برای ثبت نام در آزمون IELTS در تهران، می‌توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

 1. در ابتدا از طریق این لینک زمان برگزاری آزمون آیتلس را ببنید.
 2. وارد سایت ثبت نام آیلتس شوید: ابتدا به وب‌سایت مرکز آیلتس مورد نظر خود بروید
 3.  کشور و شهر مورد نظر را انتخاب کنید: شهر و کشوری که می‌خواهید در آن آزمون دهید را انتخاب کنید.
 4. مرکز آزمون آیلتس را انتخاب کنید: مرکز آزمون مورد نظر خود را از لیست مراکز موجود انتخاب کنید.
 5.  تاریخ آزمون را انتخاب کنید: تاریخ مورد نظر برای شرکت در آزمون را انتخاب کنید.
 6. فرم اطلاعات شخصی را پر کنید: اطلاعات شخصی خود را در فرم مربوطه وارد کنید.
 7. هزینه آزمون را پرداخت کنید: پس از تکمیل اطلاعات، هزینه آزمون را پرداخت نمایید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top