فاند چیست؟

فاند چیست؟

فاند به مقداری پول گفته می‌شود که برای هدف خاصی ذخیره و خرج می‌شود. در مهاجرت تحصیلی یا اپلای، فاند یعنی کمک هزینه‌ای که از طرف دانشگاه، دولت یا سازمان‌های دیگر به دانشجویان پرداخت می‌شود تا هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. فاند‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند، مانند اسکالرشیپ، گرنت، فلوشیپ و کمک هزینه. برای دریافت فاند، باید شرایط مورد نیاز را بررسی کنید و مدارک لازم را ارائه دهید. برخی از شرایط ممکن است شامل شایستگی آکادمیک، نیاز مالی، دستاوردهای ورزشی، استعداد در هنر و غیره باشند.

چگونه می‌توانم برای فاند درخواست دهم؟

برای درخواست فاند، شما باید ابتدا برنامه‌ای را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید انتخاب کنید و سپس شرایط و مدارک مورد نیاز برای فاند مربوط به آن برنامه را بررسی کنید. برخی از برنامه‌ها ممکن است فاند‌های خودشان را ارائه دهند و برخی ممکن است به شما اجازه دهند که از فاند‌های دیگری مانند سازمان‌های بین‌المللی، سفارت‌خانه‌ها، بنیاد‌ها و غیره استفاده کنید. شما باید موعد مقرر برای ارسال درخواست فاند را رعایت کنید و مدارک خود را به صورت الکترونیکی یا پستی ارسال کنید. ممکن است برای برخی از فاند‌ها نیاز باشد که شما یک مصاحبه را هم انجام دهید.

.

چه مدارکی برای درخواست فاند لازم است؟

مدارک لازم برای درخواست فاند ممکن است بسته به نوع و مبدأ فاند متفاوت باشد. اما به طور کلی، برخی از مدارک رایج که معمولاً از متقاضیان خواسته می‌شود عبارتند از:

 

– رزومه یا CV که شامل اطلاعات شخصی، تحصیلی، پژوهشی و حرفه‌ای متقاضی باشد.

– نامه انگیزه یا Statement of Purpose که در آن متقاضی دلایل و اهداف خود را برای تحصیل و دریافت فاند بیان کند.

– نامه توصیه یا Letter of Recommendation که از طرف استادان، همکاران یا سرپرستان متقاضی صادر شده و در آن تاییدی بر شایستگی و صلاحیت متقاضی برای دریافت فاند انجام شود.

– ریزنمرات یا Transcript که نشان‌دهنده معدل و دروس گذرانده شده توسط متقاضی باشد.

– گواهی زبان یا Language Proficiency Certificate که میزان تسلط متقاضی به زبان مورد نیاز برای تحصیل را نشان دهد. مثلاً برای تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان، ممکن است نیاز به گواهی TOEFL یا IELTS باشد.

– نمونه کار یا Portfolio که نشان‌دهنده توانایی‌ها، مهارت‌ها و دستاوردهای متقاضی در زمینه مورد علاقه خود باشد. مثلاً برای تحصیل در رشته‌های هنری، ممکن است نیاز به ارائه نمونه‌هایی از آثار هنری خود باشد.

 

فاند‌ دولتی

فاند‌های دولتی نوعی کمک هزینه تحصیلی هستند که از طرف سازمان‌ها، نهادها و موسسات دولتی به دانشجویان اعطا می‌شوند. این فاند‌ها ممکن است برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی، تدریس، مطالعات خاص و یا شایستگی علمی و مهارتی دانشجویان در نظر گرفته شوند. برای دریافت فاند‌های دولتی، باید شرایط و مدارک مورد نیاز را برآورده کنید و در موعد مقرر درخواست خود را ارسال کنید. برخی از فاند‌های دولتی معروف در دنیا عبارتند از:

 

– [فولبرایت]: یکی از بزرگترین و معتبرترین برنامه‌های فاند دولتی در جهان است که توسط دولت آمریکا به دانشجویان، پژوهشگران و اساتید از کشورهای مختلف ارائه می‌شود. این برنامه شامل فاند‌های مختلفی برای تحصیل، تحقیق، تدریس و تبادل فرهنگی است.

– [چیونگ کانگ گو]: یک برنامه فاند دولتی در کره جنوبی است که به دانشجویان بین‌المللی از کشورهای در حال توسعه ارائه می‌شود. این برنامه شامل فاند‌های کامل و جزئی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

– [ایراسموس]: یک برنامه فاند دولتی در اتحادیه اروپا است که به دانشجویان، پژوهشگران و اساتید از کشورهای عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا ارائه می‌شود. این برنامه شامل فاند‌های مختلفی برای تحصیل، تحقیق، تدریس، آموزش و تبادل فرهنگی است.

بعضی از سازمان های خیریه چطور فاندهایش را پرداخت می‌کنند؟

سازمان‌های خیریه ممکن است از راه‌های مختلفی برای تامین فاند‌های خود استفاده کنند. برخی از این راه‌ها عبارتند از:

 

– جمع‌آوری کمک‌های مالی از افراد، شرکت‌ها، بنیاد‌ها و سازمان‌های دیگر که با اهداف و فعالیت‌های خیریه موافق هستند.

– ارائه خدمات یا محصولات به دریافت‌کنندگان خیریه یا به عموم مردم که می‌توانند درآمدزایی کنند. مثلاً فروش کتاب، لوازم‌التحریر، لباس، غذا و غیره.

– ایجاد ارتباطات و شبکه‌های همکاری با دیگر سازمان‌های خیریه یا دولتی که می‌توانند حمایت مالی یا غیرمالی از خیریه داشته باشند. مثلاً اشتراک منابع، تجهیزات، دانش و تجربه.

– سرمایه‌گذاری بخشی از فاند‌های خیریه در بازارهای مالی یا املاک و مستغلات که می‌توانند سودآوری و پایداری مالی خیریه را افزایش دهند.

 

تفاوت فاند با بورسیه چیست؟

فاند و بورسیه دو نوع کمک هزینه تحصیلی هستند که برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند. اما این دو مفهوم با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم:

 

– فاند شامل انواع کمک‌های مالی می‌شود که ممکن است تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد. فاند می‌تواند از طرف دانشگاه، استاد، دولت یا سازمان‌های خصوصی به دانشجو اعطا شود. برای دریافت فاند، دانشجو باید شرایط و مدارک مورد نیاز را برآورده کند و در موعد مقرر درخواست خود را ارسال کند. فاند ممکن است به صورت بلاعوض یا بازپرداختی باشد. در صورتی که فاند بازپرداختی باشد، دانشجو باید در مقابل آن یک خدمت یا کاری را انجام دهد. مثلاً تحقیق، تدریس، کارآموزی و غیره.

– بورسیه یک نوع فاند بلاعوض است که بر اساس شایستگی و گاهی احتیاج دانشجو به او اعطا می‌شود. بورسیه معمولاً شامل پرداخت هزینه‌های تحصیل می‌شود و دانشجو هیچ وظیفه یا خدمتی در قبال آن ندارد. بورسیه می‌تواند از طرف دانشگاه، صندوق‌های خیریه، بنیاد‌ها، ارگان‌های دولتی و غیره به دانشجو ارائه شود. برای دریافت بورسیه، دانشجو باید معیارهای سخت‌گیرانه‌ای را ارضا کند. مثلاً معدل بالا، نمره زبان، آزمون‌های ورودی، نامه انگیزه، نامه توصیه و غیره.

 

چه کسانی می توانند فاند دریافت کنند؟

فاند یک نوع کمک هزینه تحصیلی است که به دانشجویانی که شرایط خاصی را دارند ارائه می‌شود. این شرایط ممکن است شامل عوامل زیر باشند:

 

– شایستگی آکادمیک: دانشجویانی که معدل، نمره زبان، آزمون‌های ورودی و دیگر معیارهای علمی بالایی دارند می‌توانند برای دریافت فاند از طرف دانشگاه، استاد، دولت یا سازمان‌های خصوصی اقدام کنند.

– نیاز مالی: دانشجویانی که درآمد پایینی دارند و نمی‌توانند هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند می‌توانند برای دریافت فاند از طرف دانشگاه، صندوق‌های خیریه، بنیاد‌ها، ارگان‌های دولتی و غیره اقدام کنند.

– دستاوردهای ورزشی: دانشجویانی که در رشته‌های ورزشی موفق و ممتاز هستند می‌توانند برای دریافت فاند از طرف دانشگاه، باشگاه‌های ورزشی، انجمن‌های ورزشی و غیره اقدام کنند.

– استعداد در هنر: دانشجویانی که در زمینه‌های هنری مانند موسیقی، نقاشی، تئاتر و غیره توانایی‌ها و مهارت‌های برجسته‌ای دارند می‌توانند برای دریافت فاند از طرف دانشگاه، موسسات هنری، بنیاد‌های هنری و غیره اقدام کنند.

– شرایط شخصی: دانشجویانی که به دلیل محل زندگی، شغل والدین، فعالیت‌های فوق برنامه، وضعیت سلامتی و غیره شرایط خاصی دارند می‌توانند برای دریافت فاند از طرف دانشگاه، سازمان‌های مربوطه، بنیاد‌های خاص و غیره اقدام کنند.

چه رشته هایی فاند بالاتری دارند؟

فاند یک نوع کمک هزینه تحصیلی است که به دانشجویانی که شرایط خاصی را دارند ارائه می‌شود. میزان و نوع فاند ممکن است بسته به کشور، دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. اما به طور کلی، برخی از رشته‌هایی که معمولاً فاند بالاتری دارند عبارتند از:

 

– رشته‌های مهندسی: مخصوصاً رشته‌های مرتبط با فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی، رباتیک، برق، مکانیک و نانو.

– رشته‌های علوم پایه: مخصوصاً رشته‌های مرتبط با فیزیک، شیمی، ریاضی، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی.

– رشته‌های پزشکی: مخصوصاً رشته‌های مرتبط با پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و بهداشت عمومی.

– رشته‌های اقتصادی: مخصوصاً رشته‌های مرتبط با اقتصاد، مدیریت، حسابداری، بازرگانی و مالی.

از کجا می تونم بورسیه دریافت کنم؟

بورسیه یک نوع کمک هزینه تحصیلی بلاعوض است که بر اساس شایستگی و گاهی احتیاج دانشجو به او اعطا می‌شود. برای دریافت بورسیه، شما باید شرایط و مدارک مورد نیاز را برآورده کنید و در موعد مقرر درخواست خود را ارسال کنید. بورسیه می‌تواند از طرف دانشگاه، صندوق‌های خیریه، بنیاد‌ها، ارگان‌های دولتی و غیره به شما ارائه شود.

فاند رشته داروسازی

رشته داروسازی یکی از رشته‌های علمی و پزشکی است که در آن می‌توانید در زمینه‌های مختلفی مانند تولید، توزیع، تجویز، کنترل و ارزیابی داروها فعالیت کنید. اگر قصد دارید در این رشته در خارج از کشور تحصیل کنید، باید با شرایط و مراحل مختلف آن آشنا باشید.

 

برای تحصیل در رشته داروسازی در خارج، باید مدارک تحصیلی، زبان انگلیسی، آزمون‌های ورودی و معادل‌سازی مدرک خود را تهیه کنید. همچنین باید دانشگاه‌های مورد نظر خود را بر اساس رتبه‌بندی، هزینه، بورسیه، گرایش‌ها و بازار کار انتخاب کنید. برخی از دانشگاه‌های برتر رشته داروسازی در خارج عبارت‌اند از:

 

– دانشگاه هاروارد در آمریکا

– دانشگاه کمبریج در انگلستان

– دانشگاه زوریخ در سوئیس

– دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو در آمریکا

– دانشگاه ملبورن در استرالیا

 

فاند رشته معماری

فاند رشته معماری یک نوع حمایت مالی است که برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. فاند می‌تواند شامل شهریه تحصیلی، هزینه زندگی، بیمه سلامت و سایر مزایا باشد. برای دریافت فاند رشته معماری در خارج، شما باید شرایط مورد نیاز دانشگاه مورد نظر خود را برآورده کنید. این شرایط ممکن است شامل معدل، نمرات آزمون‌های زبان و تخصصی، رزومه، پورتفولیو، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و سایر مدارک باشد.

برخی از دانشگاه‌های معتبر که فاند رشته معماری ارائه می‌دهند عبارتند از:

 

– دانشگاه هاروارد آمریکا: این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در زمینه معماری است. دانشگاه هاروارد برای دانشجویان خارجی فاند کامل یا جزئی ارائه می‌کند. شما برای درخواست فاند باید فرم مربوطه را پر کنید و مدارک خود را ارسال کنید. شما همچنین باید نمره GRE و TOEFL خود را ارائه دهید. میانگین نمره GRE برای پذیرش در این دانشگاه ۱۵۹ در بخش کمی و ۱۶۰ در بخش کلامی است. میانگین نمره TOEFL برای پذیرش در این دانشگاه ۱۰۰ است. شما باید همچنین یک رزومه، یک پورتفولیو، یک انگیزه‌نامه و سه توصیه‌نامه ارائه کنید.

– دانشگاه آلبرتا کانادا: این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در کانادا است. دانشگاه آلبرتا برای دانشجویان خارجی فاند کامل یا جزئی ارائه می‌کند. شما برای درخواست فاند باید فرم مربوطه را پر کنید و مدارک خود را ارسال کنید. شما همچنین باید نمره TOEFL یا IELTS خود را ارائه دهید. میانگین نمره TOEFL برای پذیرش در این دانشگاه ۸۵ است. میانگین نمره IELTS برای پذیرش در این دانشگاه ۶.۵ است. شما باید همچنین یک رزومه، یک پورتفولیو، یک انگیزه‌نامه و دو توصیه‌نامه ارائه کنید.

فاند یک فرصت عالی برای تحصیل در خارج از کشور است که می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد و اعتبار شما را افزایش دهد. اگر به دنبال فاند هستید، باید ابتدا برنامه‌هایی را که می‌خواهید در آن‌ها تحصیل کنید پیدا کنید و سپس فاند‌های موجود برای آن‌ها را جستجو کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top